Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ново проучване: Открийте храната, която може да намали кръвната ви захар наполовина

31 октомври 2024, 15:54 часа

Балансираната диета може да бъде трудна за всеки, но всички знаем, че за хората с диабет това е не само по-трудно, но дори по-важно.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 25 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 25 декември /валутен калкулатор/

Наскоро възобновено проучване разкрива, че една обичайна съставка може да намали нивата на кръвната захар при хора с диабет тип 2 с цели 50 процента. Ето каква е съставката, както и какво друго е важно да знаете за изследването.

Още: Не чакайте: Направете това сега, за да намалите риска от диабет в бъдеще

Коя храна може да намали кръвната захар наполовина

Според проучването, представено за първи път на 97-ата годишна среща на Ендокринното общество, съединение в лука, Allium cepa, е доказано, че драстично намалява високите нива на кръвната захар при плъхове с диабет, когато се използва с лекарството за диабет. Съединението се намира в луковиците на лука.

Още: Каква е символиката на коледната елха?

Още: 3 любими стихотворения за Коледа от български писатели

„Лукът е евтин и лесно достъпен и се използва като хранителна добавка“, обясни изследователят д-р Антъни Оджие. "Има потенциал за използване при лечение на пациенти с диабет."

Има ли резерви към изследването за влиянието на лука върху нивата на кръвната захар

Да, има!

От една страна, изследването е проведено само върху плъхове - и то само върху 50 от тях в различни групи, разделени на диабетни и недиабетни плъхове. Някои групи са получавали само метформин и никакъв алиум цепа, други не са получавали нито лекарство, нито алиум цепа, а трети са получавали различни дози.

Нещо повече, в проучването е доказано, че алиум цепа е свързан с увеличаването на теглото при плъхове, които не са диабетици.

Още: Каква диета да спазваме, ако имаме висок пролактин

Още: Бъдни вечер - кога се сяда на трапезата и какво НЕ трябва да се прави тази вечер

„Лукът не е с високо съдържание на калории“, казва д-р Оджиех. "Изглежда обаче, че той повишава скоростта на метаболизма, а с това и апетита, което води до увеличаване на теглото."

Д-р Ожие също така призна, че всъщност не знаят как действа екстрактът от лук, като отбеляза: „Трябва да проучим механизма, по който лукът е довел до намаляване на кръвната глюкоза. Все още не разполагаме с обяснение.“

Възможно е обаче да има повече доказателства, които да обяснят това, откакто проучването бе оповестено за първи път.

„Смята се, че флавоноидът в лука, кверцетин, подпомага усвояването на глюкозата от кръвта в клетките, като по този начин подобрява секрецията на инсулин“, казва д-р Ким Шапира. „Кверцетинът е мастноразтворимо съединение, което спомага за отключване на клетъчната мембрана, което потенциално увеличава концентрацията му в клетките.“

Какви са другите ползи за здравето от лука

Добрата новина е, че независимо дали в крайна сметка ще бъде фактор в потенциално чудодейно лекарство за диабет, лукът е полезен по много начини и може да ви предпази от диабет косвено.

„Лукът е пълен с важни хранителни вещества, включително витамин С, фолат, витамини от група В, калий и фибри“, казва Шапира. „Те съдържат и различни полезни растителни съединения и антиоксиданти, като антоцианини, кверцетин, серни съединения и тиосулфати. Тези свойства правят лука отличен за защита на клетките ни от болести като диабет, сърдечни заболявания, рак, чревен дисбаланс и обикновена настинка и грип.“

Според Шапира е доказано, че лукът намалява риска от ракови заболявания, както и че понижава кръвното налягане и подпомага здравето на очите и червата. Шапира отбелязва, че настоящата препоръка за дневна порция лук е около 100 грама.

"Едно проучване установява, че консумацията на 100 грама суров лук на ден значително намалява нивата на кръвната захар", посочва Шапира. „Изследването показва, че суровият лук може да помогне за справяне както с диабет тип 1, така и с диабет тип 2.“

Има ли някакви недостатъци при яденето на лук

Освен лошия дъх? Може би, в зависимост от индивидуалната ви здравна история.

„Лукът може да не е подходящ за всеки. Много хора, които вече изпитват храносмилателни смущения, могат да открият, че пребиотиците в лука могат да бъдат по-скоро дразнещи, отколкото полезни, когато започнат да го консумират", казва Шапира.

Още: Заменете тези 6 храни, за да понижите кръвната си захар

„Ако някой започне да изпитва подуване на корема, газове или спазми, препоръчвам да опита както суров, така и сготвен лук, за да види кое е по-поносимо. Освен това не забравяйте да сдъвквате добре храната си; недостатъчното сдъвкване може да попречи на правилното разграждане на фибрите, което може да доведе до храносмилателен дискомфорт.“

Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес