Американските долари са валута, която е известна във всяка страна по света. Въпреки това, малко хора се замислят как и кога е възникнала тази валута. Ето някои интересни факти от историята на долара и тайните на неговата популярност.
Долар: история на появата
Самата дума долар има интересна етимология. Името идва от думата "Joachimsthaler" - „йоахимсталер“, названието на монетите, които се произвеждали близо до едноименния град в Чехия. По-късно думата "Joachimsthaler" била съкратена до талер, "thaler". На различните езици това се произнася по различни начини – и на английски „талер" станал „долар".
Още: Следпразничен възход на еврото спрямо долара - пресече невиждана от години граница
Кога обаче се появила тази валута за първи път? Историята на долара казва, че тези пари се появяват в Америка през 1792 г. По същото време бил създаден монетен двор, в който се правели монети от сребро, злато и мед. Затова първите американски долари са били сребърни – за банкноти не е ставало дума. Преди това, след обявяването на независимостта, в страната се използвали монети от различни страни. През 1785 г. Съединените щати въвели испанското песо като валута, но го наричали „долар".
Банкнотите се появяват в САЩ през 1861 г., след Гражданската война (имало опити за издаване на банкноти и по-рано, но те никога не били успешни). Отпечатаните банкноти били наричани „зелени пари" заради зелените им гърбове и това име се запазило доста дълго време, дори след като банкнотите сменили цвета си. Конгресът обещал да обменя книжни пари за злато, но това така и не се случило. През 1900 г. страната приема „златния стандарт" - единица за изчисляване на стойността на парите става стандартизирано количество злато.
Преди началото на Първата световна война икономиката на САЩ преживявала трудни времена: дългът на страната към други държави възлизал на около 5 милиарда долара. Затова правителството решило да заеме 2 милиарда на други воюващи страни. След като Америка влязла във войната, тя кредитирала даже с 10 милиарда долара други държави. Те похарчили тези пари в полза на САЩ, тъй като купили американско оръжие.
Тъй като Америка запазила златния стандарт, щатският долар изместил лирата-стерлинга и останал световната валута до 1933 г. По време на Голямата депресия стандартът бил отменен, развитието на долара спряло и той започнал бързо да губи позиции.
Още: Еврото с необичаен ход на курса спрямо долара
Ситуацията се променила към по-добро по време на Втората световна война. Страната отново започнала да дава пари назаем на други страни, приемайки Закона за ленд-лизинг, и да продава собствените си стоки. През 1946 г., по време на т. нар. „споразумения от Бретън Уудс“, доларът окончателно укрепил позициите си и се превърнал в универсално платежно средство.
Въпреки сложната история на долара, като валута той от десетилетия не е обезпечен със злато или други физически стоки. Това е т. нар. „фиатна валута“, която е подкрепена от силната икономика на Америка. До голяма степен именно благодарение на това доверие доларът се задържа и не губи позиции.
Доларът е подкрепен и от системата на Федералния резерв на САЩ (FRS). Балансът му се състои от съкровищни облигации, обезпечени с ипотека ценни книжа и инвестиции. Тези активи са доста ценни и се търсят много. Федералният резерв регулира паричното предлагане чрез определяне на лихвени проценти и провеждане на операции на открития пазар. Това помага за контролиране на инфлацията, укрепва стабилността на долара и поддържа неговата покупателна способност.
До ден-днешен доларът остава световната резервна валута. Това означава, че много световни банки държат резервите си в долари, поради което тези пари са много търсени на международния пазар.
Още: Еврото направи пореден завой в курса спрямо долара
Днес Съединените щати издават около 35 милиона доларови банкноти от различни деноминации всеки ден.
---