В последната година имаше много дълги периоди, в които нямаше нито един приет закон в 51-ото Народно събрание. Сега ще започне едно голямо приемане на закони. Онези, които твърдяха, че след промените в Конституцията при неразпускане на Народното събрание, което щяло да работи ефективно и преди избори - това се оказа голяма лъжа на границата на глупостта. Това мнение изрази пред БНТ проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на СУ „Свети Климент охридски“ за поредното 23-то издание на Юридически барометър. Барометърът се организира по негова инициатива - припомняме, че Вълчев беше вицепремиер и министър на образованието по времето на Тройната коалиция - Още: Даниел Вълчев смята, че парламентът прави глупости със законите и даде примери
По думите му проблемите в България са най-често е в прилагането на законите. Има огромен брой контролни органи и се ругае прокуратурата, посочи проф. Вълчев.
Юридически барометър
Още: Най-големите безумия в България в закони: Говори проф. Даниел Вълчев
Той обясни, че днес е налице 23-тата книжка от поредицата Юридически барометър и това изследване следи развитието на правния ред в България. Екипът е направил анализ на законодателната дейност, вето на президента, конституционен и парламентарен контрол, подзаконови нормативни актове. Всеки един такъв брой има и тема на броя, като сега темата на броя на Юридическия барометър, е българският Граждански кодекс и защо в България няма такъв.
Още: Без факс няма как да сигнализираш за корупция и още примери за правни абсурди
Проф. Вълчев заяви, че България няма Граждански кодекс с аргумент, че събирането на цялата материя е едно много важно усилие и изисква не лека работа. Той се надява правителството и министърът на правосъдието да инициират създаването на комисия за изработване на Граждански кодекс. Класическите граждански кодекси обхващат наследственото и личното право, сделките, семейното право и др. Има много аргументи темата за Граждански кодекс, да се дебатира, но усилията да се систематизира българската правна система, е правилно усилие. Не трябва да се допуска един Граждански кодекс да се прави на парче, призова проф. Вълчев.
Още: Юридическа действителност: Куриоз в енергетиката, закони на килограм и ръст на конституционните жалби (ВИДЕО)