Локалите. Така наричат тийнейджъри, основно между 9 и 12 клас, които се отличават със специфично облекло – черни анцузи, спортни елеци, маркови маратонки и всяващи страх в училище и по улиците на кварталите. Поредна публикация в социалните мрежи на родители на тормозено от така наречените "локали" разбуни духовете и повдигна много въпроси. Тези млади хора действат като "локални терористи", често в групи по пет-шест души, с ясно изразено желание за доминация чрез вербална и физическа агресия.
ОЩЕ: Множество престъпления: Хулигани тормозят и се саморазправят в столичния кв. Дружба
Как действат и кои са жертвите им?
Най-често техни жертви са по-скромните ученици, които не се вписват в актуалните "нормативи" на младежкото поведение – пиене, пушене, демонстрация на сила.
"Не мисля, че това е локално явление, а световен проблем. Това е фактор, на който трябва да се обърне сериозно внимание. Тази култура се мултиплицара от социалните мрежи", каза Милен Димов, който публикува и разказва за насилието над неговия син, в ефира на Нова телевизия.
ОЩЕ: Спряла им интернета: Тийнейджъри нападнаха майка си с нож
"Това са деца, които имат дефицит на родителско внимание. Те компенсират това с облеклото си, с поведението си. Дрескодът им са точно тези много скъпи дрехи. Родителите инвестират в тях средства, но не и внимание", заяви от своя страна Мила Димова.
Чували ли сте за локалите? Аз доскоро не бях, докато не ми се наложи в качеството си на родител да се запозная с това...
Публикувахте от Milen Dimov в Неделя, 20 април 2025 г.
Според тях не може да се търси аналогия между тези деца и скинарите. "Тези деца се опитват да демонстрират чисто насилие, да тероризират, да налагат", казаха родителите.
По думите на Милен Димов мащабите на тази пандемия са огромни.
ОЩЕ: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич
"Имахме срещата с ръководството на Шесто районно – но имаше още провокации от въпросната група "локали", имаше обаче и още сигнали от нас. Шесто районно спази обещанието си за повече полицаи на терен, но не знаем дали има форми на наказания срещу тези тийнейджъри – някои от тях са близо до 18 години, по 2 метра", споделиха живеещи в София, в квартал "Манастирски ливади", пред bTV.
Една от жените, които говориха пред телевизията, даде пример с 8-годишната си дъщеря – през лятото на миналата година тя е била много силна блъсната от връстник и е получила тежка черепно-мозъчна травма. Тя е била с опасност за живота – сега вече е по-добре, но все още е на лекарства.