По нашия житейски път се срещаме с най-различни хора. Някои от тях остават с нас до края, други са със задачата да ни дадат уроци, трети са просто кратка спирка и т.н. Но фактът, че трябва да внимаваме какво и с кого споделяме, е безспорен. Думите се запазват завинаги в съзнанието на събеседника ви и трябва внимателно да ги подбираме така, че да не оставяме доживотни рани в сърцата на близките си. Нека видим какво е по-добре да спестим на човека срещу нас, в зависимост от това каква е ролята му в живота ни:
На шефа си не казвайте „Това не е част от работата ми“
Наистина понякога работодателите се възползват от работниците си и им поставят допълнителни задачи или увеличават работното време, но съпротивата по този начин няма да ви доведе позитиви, особено ако се надявате за повишение или увеличение на заплатата. По-добре се опитайте да изкажете чувствата си по по-дискретен и елегантен начин.
Не казвайте на родителите на половинката си „Дъщеря ти/ синът ти обича така“
Не се опитвайте да замените родителите на партньора ви, тъй като ролите ви в живота му са различни. Не се правете, че знаете много повече за него от самите тях, защото това може да ги нарани и да създаде конфликти между вас.
Не казвайте на детето си „Защо не си като брат си/ сестра си?!“
Всяко дете е индивидуално и не бива да бъде сравнявано с никое друго, защото то притежава коренно различни качества и способности. Тези думи отекват като ехо за цял живот в ума на детето ви. То може да си помисли, че вие не го обичате достатъчно, че сестра му/брат му е любимото дете и то не е достойно за вас. Както и по този начин може да създадете вражда между децата си.
Не казвайте на интимния си партньор „Не ти вярвам“
Защо тогава сте поверили тялото си на него? Подобен тип връзки трябва да бъдат изградени на база доверие, за да върви всичко гладко. По този начин вие засягате партньора си и разклащате отношенията си с него.
Не казвайте на приятел „Не се притеснявай, ще ти мине с времето“
По този начин давате на приятеля си да разбере, че не искате да се занимавате с неговите проблеми и грижи и се опитвате да го утешите само с едно изречение.
Не казвайте на лекаря си „Не мислите ли, че това е по-подходящото лечение“
Не давайте съвети на специалистите и не се съмнявайте в тяхното мнение и избор, освен ако ситуацията не е крещяща. Все пак, ако нещо ви кара да не се доверите на 100% на даден лекар, винаги може да потърсите второ мнение по въпроса, без да обиждате този специалист.
Не казвайте на брат си/ сестра си „Не си ми родител, не ми казвай какво да правя“
По-големите братя или сестри много добре осъзнават ситуациите, в които можете да попаднете в днешно време. Затова не навлизайте в спорове, когато ви дават съвети – те го правят за ваше добро, а не за тяхна изгода.
Не казвайте на учител „Изобщо не знаете какво правите“
Не търсете проблема винаги в учителите, а погледнете в себе си или във вашето дете. Понякога не забелязваме малки детайли или се оставяме да бъдем измамени, като насочваме упреците си към грешен човек.