Магнитите се правят чрез третиране на феромагнитни метали като желязо и никел с магнитни полета. Когато тези метали се нагреят до определена температура, те стават постоянни магнити. Научете как да направите магнит от кламер, електромагнит и магнит, който можете да използвате като компас.
Първи метод: Магнит от кламер
Магнит може да бъде направен от малко парче метал, като кламер, и магнит за хладилник. Съберете всичко това, а също така вземете малко парче метал, с което можете да тествате магнитните свойства на намагнетизиран кламер.
Разтрийте кламера върху магнита. Движете го в една посока, а не напред и назад. Движенията трябва да са бързи, приблизително като при запалване на кибрит. Разтрийте кламера възможно най-бързо около 50 пъти.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Докоснете кламера до малко метално парче. Залепва ли за кламера? Ако да, тогава успешно сте го магнетизирали.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Ако парчето метал не залепне за кламера, потъркайте го в магнита още 50 пъти и опитайте отново.
Опитайте други кламери и по-големи метални парчета, за да видите колко силен е вашият магнит.
Метод втори: електромагнит
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Електромагнитите се създават чрез преминаване на електрически ток през парче метал, за да се създаде магнитно поле. Това може да се направи у дома и можете да закупите необходимите елементи в най-близкия строителен магазин. Ето какво ще ви трябва:
- Голям железен пирон
- Метър тънка медна тел с покритие
- Батерия
- Малки магнитни предмети като кламери или карфици
- Устройство за отстраняване на телове
- Лепенки
Оголете края на жицата. С помощта на инструмент за оголване отстранете няколко сантиметра изолация от двата края на медния проводник. Тези краища ще бъдат фиксирани върху батерията.
Увийте началото на жицата около 20 сантиметра около гвоздея плътно. Всеки оборот на телта трябва да е в контакт с предишния, но не и да преминава над него. Продължете, докато се увие от върха до главата.
Увийте жицата в една посока. За да се създаде магнитно поле, електричеството трябва да тече в една посока.
Свържете батерията. Увийте единия край на голия проводник около положителната страна на батерията, а другия край около отрицателната страна. Закрепете жицата с лепяща лента.
Не се притеснявайте кой край на кабела ще свържете към кой край на батерията. Пиронът все още ще бъде намагнетизиран, само неговата полярност ще се промени. Едната страна на магнита е северният полюс, а другата е южният полюс. Ако размените проводниците, полюсите ще се променят съответно.
Веднага след като свържете батерията, проводникът ще започне да се нагрява, тъй като електричеството преминава през него.
Поставете гвоздея до кламер или друго малко метално парче. Тъй като пиронът е магнетизиран, кламерът ще залепне за него. Опитайте различни по размер парчета метал, за да видите колко силен е вашият магнит.
Трети метод: магнитен компас
Съберете всичко необходимо. Компасът работи, като сочи север с магнетизирана стрелка, която съвпада с магнитното поле на Земята. Всеки метал, който може да се магнетизира, може да се превърне в компас. Шевните игли или карфици работят добре. В допълнение към иглата ще ви трябва:
- Предмет за магнетизиране. Намерете магнит, пирон, за да намагнетизирате игла.
- Кръгло парче корк. Отрежете парче от тапата за вино, това ще бъде основата на компаса.
- Купа с вода. Това ще позволи на магнетизираната игла да сочи посоката на магнитния полюс на Земята.
Магнетизирайте иглата. Разтрийте я в магнит, пирон или парче козина, което ще създаде лек електрически заряд. Разтрийте в една посока поне 50 пъти.
Прободете тапата с игла. Направете това хоризонтално, така че иглата да влезе от едната страна на тапата и да излезе от другата. Поставете иглата така, че да стърчи от тапата равномерно от двете страни.
Оставете магнита да плава. Поставете го в купа върху водата. Магнитът трябва да се движи, за да се подравни в посока север-юг. Ако не се движи, извадете иглата от корковата тапа и я разтрийте още 75 пъти върху предмета, който трябва да се магнетизира. Опитай пак.