Най-северната точка на България се намира очаквано до река Дунав, която е естествена граница за страната ни. Това е устието на река Тимок, мястото където тази сръбска река се влива в Дунав. Областта, в която се намира най-северната точка на България, е Видин, а координатите са: 44°12′45″ с. ш. 22°39′57″ и. д.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Река Тимок – известната сръбска река
Река Свърлижки Тимок извира от източната част на Свърлижка планина от 1010 метра надморска височина. Тя преминава в огромната си част през Сърбия – през Пиротски, Нишавски, Зайчарски и Борски окръг, за да достигне родната граница. Само 15.5 километра от дългата 202 метра река, са в територия, погранична на България – община Брегово, област Видин, като двете български селища, чиито брегове мие реката, са град Брегово и село Балей. Именно там реката се влива в Дунав, като устието ѝ е най-северната точка на България.
Най-южната точка на България – ето коя е тя
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
На сръбски език името на реката също е Тимок, а на латински се нарича Timacus. Всъщност в Сърбия има няколко реки, носещи това име – Свърлижки Тимок, извираща от Свърлижката планина, река Търговищки Тимок, която извира от Чипровска планина и се слива по-късно със Свърлижки Тимок. Обединени двете реки продължават своя криволичещ път под името Бели Тимок, за да приемат водите на още една река Тимок – Църни Тимок и да промени реката за пореден път името си – на Велики Тимок. Именно под наименованието Велики Тимок реката достига до границата ни. Тимок се влива в Дунав на 846 километра от устието на реката, като точното място е между българското село Куделин и сръбското Сърбово и се явява най-северната точка на България.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Най-източната точка на България – ще я познаете ли?
Определени части на реката са изключително благоприятни за практикуване на водни спортове, най-вече за спускане с кану. Бреговете на реката в значителната си част са гористи и са дом за разнообразни видове водолюбиви птици. По поречието на Тимок има изграден и язовир с ВЕЦ, задоволяващ нуждите на потребителите в сръбско. Мястото, на което са построени язовирът и ВЕЦ-ът са селата Търнавац и Градсково в Сърбия.
Устието на Тимок – най-северната точка на България
Устието на река Тимок е мястото, от което започва България, най-северната точка на страна ни. Средният дебит на реката в устието, която има есенно пълноводие, е 40м3/s. Устието е осеяно на много места с дървета по брега и в хубаво време е живописно и спокойно местенце, а в мрачно време и през студените месеци навява носталгия, призрачност и тъга с голите си кални брегове и с оголените клони на дърветата. Понякога като призрачни сенки се виждат и лодки – рибари излезнали на улов. Достъпът до устието на Тимок и най-северната точка на България обаче е ограничен, имайте го предвид, тъй като територията е погранична. Необходимо е разрешение от Гранична полиция, ако искате да стъпите на това място – началото на Родината ни от северната ѝ част.