Синият кит несъмнено е символ на големият размер в животинското царство, но днес ще ви разкажем за истинската звезда на морските дълбини - китовата акула. Този впечатляващ вид, който обитава Тихия Океан и Карибско море, е несправедливо забравен, но сега ще научим повече за него и защо носи титлата на най-голямата риба в света.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Коя е най-голямата риба в Черно море?
Китовата акула
С тегло до 34 тона и дължина, която може да достигне до 20 метра, китовата акула носи короната на най-голямата риба в света. Средната й дължина е около 12 метра, правейки я величествено същество в океанското кралство. Този вид, въпреки своите огромни размери, е изключително миролюбив и не представлява опасност за хората.
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Характеристики и забележителности
Китовата акула, като представител на семейството на акулите, се храни с риба, калмари и крабове. Способността й да плува бавно, с не повече от 5 км/час, я прави лесна за наблюдение, което, разбира се, е риск за нейното запазване като вид. Тази акула е истинско чудо на природата, което заслужава специално внимание и защита.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Хайверът от кои риби не става за ядене
Опасност от изчезване
Не много отдавна китовата акула се превърна в обект на риболов, особено в Югоизточна Азия, където е смятана за деликатес. Този фактор води до намаляване на броя на този великан на дълбините, което го превръща в застрашен вид. Въпреки това, ние като общество имаме възможността и отговорността да предприемем действия за защита и запазване на този уникален вид.
Китовата акула е най-голямата риба в света и символ на богатството на морското биоразнообразие. Броят им във водите на моретата и океаните си остава обаче неизвестен.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега