Прогнозата за времето сочи застудяване, което е очаквано, като имаме предвид, че е ноември. С началото на отоплителния сезон все по-често се колебаем дали сме напълно запознати с възможностите на климатика ни да ни спести пари. Вложилите нескромна сума в покупката на качествен климатик от висок енергиен клас често допускат грешка, която им струва скъпо – разчитат, че икономията на средства с използването на този уред се случва някак от само себе си. За да е икономичен уредът обаче, важно е да се поддържа чист, да е в изправност, да се сменят филтрите, да не се пропуска профилактиката и да се знае на колко градуса да е климатикът през зимата, както и кога да бъде изключен и кога оставен да работи.
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
На колко градуса да е климатикът през зимата, ако искате да спестите?
Ако сте особено зиморничави, възможно е да се изкушите да настроите климатика на 30 градуса в най-студените дни. Това би било не само вредно за уреда и нездравословно за вас, но и скъпо удоволствие, за което ще платите с висока фактура за ток. През зимата градусите, на които следва да настроите климатика, зависят от редица фактори, с които е важно да се съобразите. Вижте ги заедно с отговора на въпроса, който ви вълнува – на колко градуса да е климатикът през зимата.
Още: Как да работи климатикът най-икономично през зимата?
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Температура вън
Ако зимата е особено мразовита, а термометърът показва температури под 10 градуса, може да се изкушите да увеличите климатика максимално, за да се насладите на жегата, която така ви липсва. Специалистите съветват да не го правите, подобна разлика би натоварила много и уреда, и сметката ви за ток, а и е вредна за здравето. Придържайте се към температура около 20 градуса в най-големите студове, което е противно на очакванията ви, че колкото по-студено е вън, толкова повече трябва да усилите отоплението в дома си.
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
Време от деня
Градусите, на които се препоръчва да настроите климатика, зависят от това дали е ден, или нощ. Препоръчителната температура в спалните помещения за сън е между 15.6 и 19.4 градуса, а тази през деня – 22-26 градуса.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Защо не трябва да спите с включен климатик
Възраст на обитателите на стаята
Ако всяка стая от дома ви има климатик, препоръчително е да се настроят на различни градуси според възрастта на ползвателите на помещенията. В детската стая и в тази на бебето трябва да е най-топло дори нощем – 20-22 градуса, което е значително повече в сравнение с температурата, която се препоръчва за спалнята на мама и тате – от 15.6 до 19.4 градуса.
Икономичност
Ако целта е икономия на електроенергия и спестяване от фактурите за ток, то температурата, на която трябва да настроите климатика, е 24 градуса според експертите. Това може да ви спести около 10% от сметката за ток.
Още: Неочаквани заболявания, които могат да се развият при климатик
Отсъствия от дома
Ако отсъствате за час, може да не променяте настройките на климатика. По-дълги отсъствия от дома обаче – няколко часа или през целия ден, изискват да намалите градусите на уреда до 18 за времето, през което жилището е празно. Не изключвайте уреда, за да не изстинат стаите, тъй като затоплянето им в този случай ще коства повече енергия от тази, която климатикът ще изразходва, за да поддържа температурата. Тази препоръка на специалистите не се отнася за по-дълго отсъствие от дома. Ако ще пътувате през уикенда, може да изключите уреда, за да не отоплява 2-3 дни празни помещения.
На колко градуса да е климатикът през зимата, ако искате да сте здрави?
Отговорът на въпроса на колко градуса да е климатикът през зимата е важен не само за сметката за ток, но и за здравето на обитателите на дома. Правилната температура е важна и за здравето. Прекалено ниската, както и прекомерно високата вредят на лигавиците и позволяват по-лесно проникване на вируси в тялото. Ако претопляте помещенията, възможно е да изнежите тялото си и по-бързо да се разболявате, напускайки горещия си дом и попадайки на улицата, където температурата е с 20 или 30 градуса по-ниска. Подобни разлики в температурата са шок за организма и съвсем не са здравословни.
Поддържането на висока температура в спалнята може да доведе до претопляне при бебетата и до изпотяване, трудно заспиване, проблеми със съня при възрастните с всички последствия от това. Придържайте се към препоръчителните градуси, за да сте здрави.