С напредването на възрастта грижата за кожата зависи от това как се чувствате – можете да се борите с промените, свързани с възрастта, както и да проучите какво точно се случва с кожата ви в този етап от живота.
На каква възраст започва стареенето на кожата?
Зависи от гените, пола, както и от навиците в грижите и начина на живот. Нивото на колаген според учените спада с 1% годишно след 20 години. И с настъпването на менопаузата този процес се ускорява значително. Но за някои хора кожата дори на 50 изглежда еластична - те имат "добри гени".
Стареенето на кожата при мъжете и жените протича по различен начин. Поради загубата на колаген, жените в менопауза изглеждат по-възрастни от връстниците си от мъжки пол. Учените успяха да установят, че през първите пет години след края на менструацията кожата на жените губи 30% от този протеин. Без колаген, кожата на лицето ни сякаш губи формата си и увисва – при мъжете това не се случва.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Какви са признаците, че кожата остарява?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Просто казано, кожата става по-суха и по-тънка. Това се дължи на загубата на кожни протеини, подкожни мазнини и влага. Кожата се състои от три слоя и всеки от тях се променя по свой начин с напредването на възрастта. Повърхностният слой или епидермисът става по-тънък с напредването на годините. Поради това кожата може да изглежда като лист пергамент, през който се виждат кръвоносните съдове.
По-дълбокият слой - дермата, е изграден от протеини колаген и еластин. Заедно с веществата на интерстициалната течност те са отговорни за еластичността на кожата и нейната хидратация. С годините процентът на протеините намалява, така че лицето губи тонуса си и става по-сухо.
Как да се грижим за лицето си, преди да се появят признаците на стареене?
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Тук всичко е доста просто. Основната грижа е изградена върху почистване, овлажняване и слънцезащита. Почиствайте лицето си с нежни и недразнещи продукти. Колкото по-чувствителна е кожата ви, толкова по-нежен трябва да бъде продуктът, но това правило важи за всеки тип кожа. Продуктът може да бъде под формата на пяна, гел, ензимен прах или хидрофилен балсам. Съставът е по-важен от формата – трябва да съдържа меки почистващи вещества.
Овлажнителите предпазват кожата от дехидратация и изсушаване. Благодарение на тях тя изглежда еластична, подхранена и приятно блести. В кремове, лосиони и серуми търсете овлажняващи съставки като: глицерин, алое вера, хиалуронова киселина. И дерматолозите ви съветват да се предпазвате от слънцето всеки ден, дори и в облачно време.
Факт е, че ултравиолетовите лъчи действат върху кожата винаги. А ако не е защитена, заплашва с появата на старчески петна и преждевременно стареене на кожата. Излагането на слънце без слънцезащитен крем и солариумите са сред основните причини за рак на кожата. За да се предпазите, използвайте продукт с SPF 30 или по-висок. И за да се предпазите от преждевременно стареене, потърсете съкращението UPF или UVA + UVB на етикетите.