Още от детството си знаем, че при болки в гърлото се пият само топли напитки и трябва да забравим за всичко студено.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Но в някои страни е прието в случая да се яде сладолед! Възможно ли е?
Въпросът е особено актуален през летния сезон, когато рискът от настинка и болки в гърлото е по-висок, отколкото през зимата. И същевременно имаме по-голямо желание за консумация на сладолед.
Настинките се причиняват от вируси и бактерии, но имунната ни система до голяма степен е виновна за симптомите, които изпитваме. В тялото ни постоянно циркулират макрофаги. Това са клетки на имунната система, които търсят вируси и бактерии. След като открият патогени, те освобождават сигнални молекули.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Две от тези сигнални молекули са брадикинин и простагландин Е , които стимулират нервните окончания в гърлото ни - тези, които са отговорни за болката.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Рон Екълс, бивш директор на Студения център в Училището за науки за живота в Кардифския университет, отбелязва, че в този случай студената храна може да има специфичен инхибиторен ефект върху сензорните нерви в гърлото. Чрез понижаване на температурата на самите нервни окончания в гърлото, сигналът за болка намалява. Това също така води до активиране на рецептор, наречен меластин-8 преходен рецепторен потенциал, което облекчава болката.
Заключението е, че студените храни не влияят върху влошаването на заболяването, тъй като те не носят вируси, а то е свързано с дейността на имунната система. Изводът е, че дори при болно гърло може да консумираме сладолед без това да доведе до влошаване на състоянието ни.
Но все пак не трябва да забравяме, че топлите напитки имат най-добър ефект. Първо, течностите са полезни при болки в гърлото, тъй като насърчават слюноотделянето и помагат за омекотяване на гърлото. На второ място, топлината стимулира отделянето на повече слюнка и оказва успокояващ ефект.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави