Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Митове за тока, които трябва да избягвате, за да спестите пари

13 декември 2022, 17:00 часа

Тъй като повишаването на цените на тока засяга всички българи, спестяването на пари от битовите сметки е основен приоритет за мнозина. Трудно е обаче да се направи разлика между добър съвет и фалшива новина. Ето кои са най-разпространените митове, които могат да ви струват пари, вместо да ви помогнат да спестите пари от сметките ви. 

МИТ 1: ВЕНТИЛАТОРЪТ ЩЕ ОХЛАДИ НЕОБИТАЕМА СТАЯ

Един от най-разпространените митове за пестене на енергия е, че вентилаторът ще охлади стаята. Това обаче не е съвсем вярно. Вентилаторите за таван циркулират въздуха в помещението, но не променят температурата. Работещ вентилатор в празна стая само увеличава потреблението на електроенергия в домакинството. Въпреки че може да ви се струва, че вентилаторът охлажда стаята, тъй като се чувствате по-добре, когато сте под преминаващия въздух, в действителност вентилаторът просто охлажда вас, а не стаята. Можете да спестите пари от сметките си за енергия, като изключите вентилатора, когато не сте в стаята.

От месец на месец по-ниски сметки за вода с този лесен трик

МИТ 2: ПОСТАВЯНЕТО НА ПО-ВИСОК ТЕРМОСТАТ ЩЕ НАКАРА ДОМА ВИ ДА СЕ ЗАТОПЛИ ПО-БЪРЗО

Ако се приберете в студена къща, е изкушаващо да вдигнете термостата с надеждата, че така ще се затопли по-бързо. За съжаление, това не е така. Отоплителните системи работят с постоянна скорост. Ако увеличите термостата си докрай, домът ви няма да се затопли по-бързо. Много хора правят това и след това забравят да намалят термостата, в резултат на което отоплителната система работи по-дълго, отколкото трябва. Това е голяма загуба на енергия и често води до това, че домът ви е прекалено топъл. Можете да спестите енергия, като изберете интелигентна отоплителна система с програмируем термостат. Това ще оптимизира отоплителната ви система, така че винаги да имате комфортна температура.

МИТ 3: НАМАЛЯВАНЕТО НА ТЕМПЕРАТУРАТА НЯМА ДА СПЕСТИ МНОГО ПАРИ

Намаляването на температурата няма да спести много пари. Всъщност намаляването на температурата само с един градус може да ви спести до 10 % от следващата ви сметка за ток. Много собственици на жилища вярват, че понижаването на термостата няма да доведе до голяма разлика в количеството използвана енергия. Може би обаче ще се изненадате да научите, че понижаването на термостата може значително да намали потреблението на енергия. 

Направете тези 5 неща с климатика, ако искате НИСКИ сметки

МИТ 4: ПОВЕЧЕТО ТОПЛИНА СЕ ГУБИ ПРЕЗ ПРОЗОРЦИТЕ

Домакинствата може да си мислят, че по-голямата част от топлината се губи през прозорците им. Това е така, защото те често се усещат като най-студеното място в къщата, ако не са с двоен стъклопакет или не са добре изолирани. Това обаче е мит, тъй като само 10 % от топлината се губи през добре монтирани прозорци, докато 35 % могат да бъдат загубени през лошо изолирани стени.

МИТ 5: ОСТАВЯНЕТО НА УРЕДИТЕ ВКЛЮЧЕНИ ИЗРАЗХОДВА ПО-МАЛКО ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ, ОТКОЛКОТО ВКЛЮЧВАНЕТО И ИЗКЛЮЧВАНЕТО МУ

Макар че е вярно, че включването на уредите може да предизвика първоначален прилив на енергия, този прилив на енергия продължава само част от секундата. Ако оставите уредите си включени за дълго време, консумацията на енергия може наистина да се увеличи. Ако ще отсъствате от стаята за повече от 15 минути, е много по-енергийно ефективно да изключите светлината и да я включите отново, когато се върнете.

Направете това и сметката за ток ще падне двойно

МИТ 6: АКО ДЪРЖИТЕ ЗАВЕСИТЕ ЗАТВОРЕНИ, ЩЕ ЗАПАЗИТЕ ТОПЛИНАТА

"Затворените завеси ще задържат топлината" е голям мит. Оставянето на дръпнати завеси може да запази къщата ви хладна през лятото, но през студените месеци отварянето на завесите ще позволи навлизането на слънчева светлина, която естествено ще затопли стаята и ще позволи ефективна циркулация на въздуха в това пространство.

МИТ 7: РЪЧНОТО МИЕНЕ НА СЪДОВЕ Е ПО-ЕВТИНО ОТ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА СЪДОМИЯЛНА МАШИНА

Много хора смятат, че ръчното миене на съдове е по-икономичен вариант от използването на съдомиялна машина. Според експерта обаче, когато мият съдовете на ръка, хората най-вероятно използват повече гореща вода, отколкото съдомиялната машина. Съвременните съдомиялни машини са проектирани така, че да бъдат много икономични и ефективни. Стига да зареждате съдомиялната машина преди всеки цикъл, ще спестите пари, като я използвате вместо да миете съдовете си на ръка.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес