Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мед от глухарче - природно решение за вашите проблеми

15 март 2022, 08:20 часа
Реклама

Медът от глухарче има златист цвят, силен флорален аромат и сладък вкус. Той е с приятна горчивина. Характеризира се с гъста консистенция и бързо кристализира (25-30 дни).

Мед от глухарче: ползи, вреди и как да приемате

Глухарчето привлича не само с красотата си. Това е ценно лечебно растение, използвано за лечение на много заболявания. Следователно медът от него има положителен ефект върху всички органи:

насища с полезни вещества;

повишава устойчивостта към различни заболявания;

активира метаболизма;

почиства кръвта и активира нейната циркулация;

укрепва миокарда;

облекчава възпалението;

облекчава болката;

нормализира кръвното налягане;

насърчава възстановяването на бъбреците и черния дроб;

премахва токсини, свободните радикали и соли;

унищожава патогенната микрофлора;

изхвърля хелминти;

предотвратява запек;

облекчава спазмите;

повишава апетита;

успокоява нервите;

облекчава безсънието;

подобрява състоянието на косата, ноктите и кожата;

предотвратява образуването на злокачествени тумори.

Показания на меда от глухаречта

Медът от глухарче се препоръчва още при: настинки; кашлица; бронхит; ангина; скорбут; дефицит на витамини; анемия; хипертония; колит; гастрит; метеоризъм; запек паразитна инвазия; астма; уролитиаза; хепатит; цистит; холецистит; остеохондроза; артрит; нервен стрес; загуба на сила; депресивни състояния; повишен физически и психически стрес.

Медът може да се консумира на всяка възраст. Той ще е от полза и за хора, които са претърпели операция и продължително боледуване.

Медът от глухарче се използва, както за медицински, така и за превантивни цели. Може да се яде в чист вид или с кифлички, препечен хляб, палачинки или кнедли, добавени към мляко, чай, компот.

Препоръчително е да се консумират по 10-12 грама 3-4 пъти на ден.

Мед от глухарче - ползи и вреди

Медът от глухарче е вкусен и здравословен десерт, но не е само лакомство. Този сладкарски продукт от природата има широк спектър от лечебни свойства. Съдържа богат, приятен вкус и аромат, кристализира бързо. Има златисто жълт цвят. Понякога такъв мед се нарича сладко от глухарчета.

Не е нужно да сте пчелар, за да получите този мед. Достатъчно е да съберете свежи цветя от растението и да ги приготвите в собствената си кухня.

Мед от глухарчета се използва и в народната медицина. Особено често се предписва при настинки, по време на грипни епидемии. Той е добро средство за лечение на астма и бронхит. Препоръчва се мед от глухарче за черния дроб, както и за редица още лечебни свойства:

Медът от глухарче има следните лечебни свойства:

Намалява кръвно налягане;

Подсилва сърдечно-съдовата система;

помага за преодоляване на безсънието;

успокоява нервната система;

възстановява силата;

премахва токсините и шлаките;

понижава нивата на холестерола;

помага при бери-бери;

укрепва имунната система;

предпазва от настинки;

има леко слабителен ефект;

нормализира чревната микрофлора;

подобрява храносмилането;

облекчава главоболие, мигрена;

служи за предотвратяване на остеохондроза.

Ако решите сами да направите мед от глухарчета, трябва да съберете цветя само в екологично чисти райони. Избягвайте крайпътните линии, железопътни линии, електропроводи.

Събирайте само ярко жълти цветя, които не са повредени от насекоми и болести. Оптималното време за събиране е май-юни. Най-добре е да берете цветята по средата на деня около обяд. Тогава, цветовете са най-отворени и пълни с нектар.

Не берете цветя след дъжд.

Ако приготвяте сами сладко от глухарчета, помнете, че цветята не се подлагат на дълга термична обработка. Така могат да загубят всички полезни свойства и вещества.

В заключение:

Медът от глухарче е полезен и незаменим продукт, който може да се приготви лесно у дома. То помага при редица заболявания, включително рак. Това лекарство ще е най-ефективното в съвременната семейна медицина. Този деликатес е не само вкусен, но и най-често консумирания от всяка възраст.

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес