Тялото на Елизабет Андерсън-Сиера не функционира като телата на повечето жени. След като ражда първото си дете преди осем години, тя разбира, че страда от синдром на хиперлактация - рядко медицинско състояние, което води до постоянно произвеждане на огромни количества кърма.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Какво разказва самата Елизабет
Пред People тя обяснява: "В един типичен случай се случва хормонален цикъл, който произвежда пролактин, от който пък се получава кърмата. В моя случай имам уголемена хипофизна жлеза, която секретира повече от нормалното. С това необичайно голямо количество пролактин тялото ми просто не спира да произвежда мляко. И ако не го изпомпвам, за да намаля напрежението в гърдите ми, нещата стават много зле - възпаления, мастит и може да се развие дори абсцес."
Андерсон-Сиера, която живее в Орегон, наскоро подобри рекорда на Гинес за най-голямо количество дарена кърма от един човек. Количеството мляко е 1589 литра.
Още: За физическите и емоционални ползи от кърменето за майката и бебето
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Диагнозата и трудностите
Когато разбира за диагнозата си, Елизабет е студентка и млада майка и няма представа какви са усложненията на медицинското ѝ състояние. "Първата диагноза дойде през пролетаа на 2015 г., но симптомите се появиха още през лятото на 2014 г., докато още бях бременна с първото ми дете. Не ми беше никак лесно, защото, не стига че още не знаех какво да правя с бебето, а и трябваше да се науча да изпомпвам кърмата и да си създам някакъв график за всичко", споделя трудностите си американката пред People. "Не осъзнавах каква огромна промяна предстои в живота ми и колко много време ще ми отнема всичко. Използвах помпа за кърма 8-10 пъти на ден, като всяко отделно изпомпване траеше между 45 и 60 минути.", казва още тя.
През 2015 г. Елизабет не разполага с модерна техника и се налага да стои постоянно вкъщи, за да може да изцежда кърмата, която тялото ѝ произвежда. И все пак, тя успява да намери смисъл за всичко, което прави, разбирайки за съществуването на банки за кърма, в които всяка майка може да дари мляко, което да бъде разпределено към бебета, чиито майки не успяват да ги кърмят, но и не искат да ги хранят с адаптирано мляко. Кърмата ѝ, също така, се използва в големи количества и за недоносени бебенца.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Животът на цялото семейство на Елизабет Андерсън-Сиера се променя драстично заради синдрома ѝ нахиперлактация, но всички са съгласни, че трудната ѝ съдба дава възможност на много други майки да изхранват децата си с най-ценното - майчиното мляко.
Още: Полезни съвети за кърмещите майки през зимата