Лютите чушки се предлагат в различни форми, цветове, размери и пикантност, но общото между всички тях е усещането за парене, което предизвикват в устата, в очите и на всяка друга част от тялото, която влиза в контакт със сока от чили.
Още: Какви грешки допускаме в храненето при ниско кръвно
Още: НЕ слагайте мандарините до тези плодове
Много хора смятат, че най-лютата част от чилито е семето му, но всъщност това е тънък, порест бял слой отвътре, наречен плацента. Захапете го и ще почувствате истинско парене. Това усещане за парене се причинява от химикала капсаицин, който се намира в малки жлези, разположени в тази плацента.
Когато ядете чили, капсаицинът се освобождава в слюнката и се смесва с ванилоидни рецептори в устата ви, които са отговорни за усещането за пареща болка. Капсаицинът предизвиква усещане за парене, защото молекулите на този алкалоид перфектно удрят рецепторите и когато това се случи, рецепторите изпращат сигнал до мозъка, че устата гори.
Някъде в праисторически времена дивите люти чушки са започнали да произвеждат капсаицин, за да се предпазят от изяждане от бозайници. От еволюционна гледна точка, това растение предпочита семената му да бъдат разпръснати, доколкото е възможно, от птиците.
Още: Как празнуват Коледа в Италия
Още: Топ 8 експертни съвета за готвене с тенджера под налягане
Странно, но факт: птиците, за разлика от бозайниците, нямат ванилоидни рецептори, така че не усещат изгаряния. Капсаицинът е идеален за отблъскване на животни и по този начин за привличане на птици.
Но тогава се появява маймуна с огромен челен лоб (предната част на мозъка), която по някакъв начин се научава да обича това пиперливо изгаряне.
Болести и вредители по лютите чушки в градината
Какво се случва, когато отхапем наистина люта чушка?
Още: 11 причини да ядем черен шоколад всеки ден
Още: Как да си направим най-вкусните домашни меденки
Прилив на адреналин
Няколко минути след като се хапне първото чили, очите се насълзяват и пулсът се ускорява. Тялото отговоря на първоначалната болка с прилив на адреналин. Това не само кара сърцето да бие по-бързо, но и зениците се разширяват.
Може да изпитаме пиперлив прилив на ендорфини, нещо като „щастлив прилив“.
Ендорфините са хормони на удоволствието, естествени болкоуспокояващи, които тялото ни освобождава в отговор на топлината на чилито. Но тъй като те са опиати, те предизвикват всепроникващо чувство на удоволствие, щастие.
Ползите от лютите чушки
- Всички сортове чушки са отличен източник на витамини А и С, калий, фолиева киселина и фибри. Борят се с мигрена. Капсаицинът спрей инхибира тригеминалния нерв на мозъка (V двойка черепни нерви), което помага при мигрена и силно главоболие.
- Насърчава дълголетието. Изследователите не са сигурни защо, но смятат, че част от заслугата е свързана с хранителните вещества на пипера и способността му да се бори с възпаление и затлъстяване.
- Облекчава хрема и запушен нос.
- Ефектът може да продължи няколко месеца.
- Ускорява метаболизма.
- Предотвратява натрупването на мазнини и насърчава загубата на тегло.
- Намалява дискомфорта при артрит и фибромиалгия, намалява болката и възпалението.
- Спира растежа на раковите клетки.
- Унищожава микробите.
- Той е естествен антимикробен агент, поради което се използва за консервиране на храни. Предпазва клетките от стареене, действа като антиоксидант.
- Предотвратява натрупването на мазнини в черния дроб и насърчава възстановяването на тъканите.
Ползите и вредите от лютите чушки
Възможните нежелани реакции
Гадене и повръщане, диария
Капсаицинът дразни лигавицата на храносмилателния тракт, причинявайки стомашно разстройство и диария.
Киселинен рефлукс.
Усещането за топлина, което капсаицинът създава, дразни стомашната лигавица, което провокира рефлукс и киселини. Ако усещането за парене от яденето на черен пипер изглежда непоносимо, не пийте вода. Водата не разтваря капсаицина и няма да помогне за облекчаване на усещането за парене. За да облекчите усещането, пийте или яжте млечни продукти. Ако почувствате главоболие, задух или кашлица след ядене на люти чушки, обадете се на вашия лекар. Това може да е симптом на отравяне.
Забранява се консумацията на люти чушки от деца, бременни и кърмачки, както и от астма, хипертоници, стомашно-чревни, чернодробни и бъбречни заболявания.
Гответе чушки с ръкавици.
Избягвайте да докосвате лицето си с ръце, особено очите.
Отстранете семената и тъканта, върху която растат, за да намалите лютивостта на плода.
Не забравяйте, че сушените чушки могат да бъдат по-люти от пресните.