Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Липса на витамин Д - как се получава

05 ноември 2020, 15:07 часа

Липсата на витамин Д (витамин D) придоби изключителна актуалност през последните месеци, когато активно се коментират ползите му в борбата с коронавируса. Учените все още не са постигнали единодушие по въпроса за влиянието на витамин Д по отношение на превенцията и тежестта на протичане на COVID-19.

Но многобройните проучвания показват категорично, че ниските нива на този витамин позволяват на болестите да прогресират по-бързо, докато достатъчните количества от него не само намаляват риска от заболяване, но и помагат в борбата с вече съществуващи болести.

Трудно е да се констатира дефицит на витамин Д единствено по симптоми като умора, обща слабост, болки в костите и чести инфекции. Важно е да се отбележи, че повечето хора не изпитват тези симптоми, въпреки липсата на витамин Д.

Дефицитите от него се отразяват върху здравето на костите и сърцето. "Слънчевият" витамин също така намалява риска от сърдечни заболявания, диабет и някои видове рак. Изключително важен е за усвояването и метаболизма на калция и фосфора.

При наличието на дефицит страда имунната система.

Няколко са факторите, водещи до липса на витамин Д.

Недостатъчно излагане на слънце

Редовното излагане на слънце в периода от март до октомври гарантира набавянето на адекватна доза витамин Д.

Небалансирано хранене

Меню, от което отсъстват храни, богати на витамин Д, също води до дефицит на елемента. Задължително е в хранителния режим да присъстват сьомга, скумрия, яйца и мляко.
Ако не можете да си осигурите балансирано хранене, задължително е да включите хранителна добавка с витамин Д в режима си.

Храни, богати на витамин D

Дисфункция на бъбреците

Възможно е бъбреците не могат да синтезират витамина в активната му форма и в този случай абсорбцията му от храносмилателния тракт ще се окаже неефективна.

Бременност или наднормено тегло

Нуждаете се от повече витамин Д, ако сте бременна или ако имате наднормено тегло.

Единственият начин да се уверите, че не страдате от липса на "слънчевия" витамин е чрез кръвни изследвания.

При стойности по-ниски от 30 ng / ml,  е налице дефицит на витамин Д, а при 10 ng / ml - критичен дефицит. Оптималната концентрация на витамин Д в кръвта, която трябва постоянно да се поддържа, е 40–70 ng / ml.

Проучвания сочат, че над 50% от населението на света страда от недостиг на витамин Д. Проблемът засяга най-вече жителите на Европа, Азия и Америка. Наблюдава се предимно при възрастни хора. 

В най-голям риск са пациентите от следните групи:

  • деца на възраст под 5 години;
  • бременни и кърмещи жени;
  • жителите на Северното полукълбо, където само през пролетта и лятото слънцето е достатъчно силно, за да насърчи производството на необходимото количество витамин Д в тялото;
  • хора над 65 години - кожата им има по-малко рецептори, които превръщат слънчевата светлина във витамин Д;
  • хора с наднормено тегло (индекс на телесна маса над 34).

Липсата на витамин Д води до влошаване на някои хронични заболявания - мигрена, остеопороза, астма, хипертония, аутизъм, рак, болест на Алцхаймер, муковисцидоза, деменция, депресия, диабет (тип 1 и 2), екзема, болест на Крон, множествена склероза, ревматоиден артрит, шизофрения, конвулсии, пародонтоза, туберкулоза.

Не забравяйте, че за да си набавите допълнително витамин Д, е необходимо да се излагате редовно на слънце. Препоръчително е да прекарвате 10-15 минути на пряка слънчева светлина поне два пъти седмично без слънцезащитен крем. Задължително е слънчевите лъчи да попадат директно върху лицето, ръцете, краката и гърба. 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес