Белите дробове са важен орган за човешкото здраве. Те са център на дихателната система и основен дихателен орган. Намират се от двете страни на сърцето. Всяка една клетка в организма има нужда от кислород, като функцията на белите дробове е да доставя необходимото количество от външната среда към кръвта, а след това да преработи и изхвърли ненужния въглероден диоксид от организма.
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
Белите дробове работят постоянно, дори когато спим. Когато те са здрави, функционират правилно, човек има нормално дишане и процесите в организма протичат както трябва. Доста хора не се замислят за здравето на белите дробове. Но като всеки друг орган в тялото, и те имат нужда от ежедневна грижа.
Вижте кои са билките, които подобряват здравето на белите дробове:
Мащерка
Мащерката е от семейство Устоцветни, в което има много лечебни етеричномаслени растения. Расте предимно в умерените ширини на северното полукълбо, но се намира и в други части по света. У нас се среща навсякъде в откритите местообитания.
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Ако имате проблеми с белите дробове - кои спортове ги развиват най-добре?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
Основното действие на мащерката се дължи на етеричното масло, което съдържа терпинен, линалол, борнеол, цимол, тимол, пинен, кариофилен, терпинеол и карвакрол. Също така съдържа смоли, витамини А, В6, С, Е и К, фолиева киселина, органични киселини и флавоноиди. Билката е особено подходяща при грип, бронхит, кашлица, задух и бронхопневмония, защото има отхрачващо действие и успокоява лигавицата. Мащерката действа като естествен антибиотик поради своето противовъзпалително, антигъбично и противомикробно действие. Убива бактерии като стрептококи, салмонела, стафилококи, хеликобактер и гъбички като кандида и аспергилус. Редовният прием на мащерка потиска развитието на херпес.
Риган
Разпространява се предимно в умерените ширини на северното полукълбо, но се среща и на някои места в южното. Риганът също е от семейство Устоцветни. У нас се среща до 1700 метра надморска височина.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Растението се използва от дълбока древност. Неговите основни биологични активни вещества са етеричните масла – тимол, терпинен, оцинен, цимол, карвакрол и др. Включва голямо количество тритерпенови фенолни киселини, както и витамини А и С, мазнини и дъбилни вещества.
Защо трябва редовно да приемаме риган ?
- Намалява възпаленията и подпомага възстановяването на лигавицата.
- Лекува горните дихателни пътища.
- Има отхрачващо действие.
- Има антимикробна, антивирусна и антигъбична активност.
Билката се използва при лечение на грип, бронхит, настинска, треска, кашлица, задух и възпаление на гърлото.
Теснолист живовляк
Произхожда от Европа и Азия, но днес го има по цял свят. В България се среща навсякъде в сухи пасища и поляни до 2000 метра надморска височина.
3 симптома с краката, които издават проблеми с белите дробове
От билката се използват листата и семената. Тя съдържа фенилетаноиди, иридоидни гликозиди, органични киселини, танини, дъбилни вещества, витамини А, С, К, калций и натрий.
Теснолистният живовляк се използва за лечение на всякакъв вид кашлици. Има противовъзпалително, успокоително и стягащо действие върху стомаха и устната кухина. Помага при колит, газове, диария и киселини в стомаха.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.