Белият трюфел е истинско богатство. С цената си до 8000 лв. на килограм, която го прави една от най-скъпите храни, с великолепните вкусови качества, аромат и ползата си за здравето, не е чудно, че много хора се питат къде в България има бял трюфел, за да си откъснат от чудната гъба.
Защо е полезен трюфелът?
Наричат трюфела диамант в кухнята, деликатес на трапезата и природен лечител и това съвсем не е случайно. Гъбата е не само вкусна, но и доказано полезна за здравето. Консумацията ѝ води до укрепване на тялото и имунната система, както и до обновяване на всички клетки, тъкани и органи в него. Белият трюфел е богат на витамини, минерали и антиоксиданти.
Кой е най-ценният и рядък трюфел?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Най-скъп, качествен и ценен е белият трюфел, който е и много рядък. Фактът, че се среща в България вероятно ви кара да си задавате въпроса къде в България има бял трюфел, за да наберете от него. Откриването на трюфел не е толкова лесна задача, колкото откриването и брането на други гъби. За целта се използват специално обучени кучета, които надушват трюфела.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Къде в България има бял трюфел?
Белият трюфел е рядък. Може да бъде открит в Италия и Франция, но се среща и в България. Ако се чудите къде в България има бял трюфел, отговорът е – най-често в равнини под тополи и борове. Това са най-често срещаните местообитания на белия трюфел в страната ни. Може да го откриете и в брезови горички, трепетлика, леска, в горски плантации с млади иглолистни дървета.
Имайте предвид, че е заровен под земята – на около 10 см - и няма как да го видите случайно, без да знаете къде да търсите и за какви белези да гледате. Бял трюфел е откриван в Смолянско, близо до река Арда. Там например мъж от село Смилян е открил бял трюфел с рекордни размери – почти 700 гр., което го прави един от най-големите бели трюфели, откривани в България.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Подобна находка е истинска ценност, поради високата цена за килограм бял трюфел, която може да стигне в зависимост от сезона и вида до цели 2 до 8000 лв. Съществуват и бели трюфели, от които може да забогатеете за ден. Тубер Магнатум е именно такъв трюфел. Големи екземпляри от вида са продавани за над 100 евро на търгове.
Черният трюфел, за разлика от белия, държи доста по-ниска цена – под или около 100 евро за килограм, тъй като не е толкова рядък, а изкупуването му е честа практика. Точно поради огромната разлика в цената най-честият въпрос у нас е не къде да наберем просто трюфели, а къде в България има бял трюфел.
Друг въпрос, засягащ търсачите на трюфел, е не само къде в България има бял трюфел, но кога да го търсят. Сезонът за белия трюфел е добър, ако лятото е влажно, започва в края на август и началото на септември. Голямото количество валежи през лятото увеличава добива и прави откриването на бял трюфел по-лесно. Съответно сухото лято не е благоприятно за развитието на белия трюфел.
Конкретни места за бране на бял трюфел не могат да бъдат посочени, тъй като, както разбрахте, белият трюфел е рядък и скъп и всеки гъбар, попаднал на място, на което може да придобие това природно богатство, го пази като съкровена тайна. Така че не се подвеждайте по посочени конкретни места, а спазвайте общите насоки къде в България има бял трюфел и работете съвместно с куче, което ще ви помогне в откриването.