Чували ли сте за удивителното място, наречено „точката на дълголетието“ в човешкото тяло и как стимулирането и масажирането ѝ подмладява и подобрява значително психическото и физическото здравословно състояние?
Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?
Още: Месни заговезни - какво се прави за късмет през цялата година
Нарича се точката на стоте болести. Популярна в източната медицина, която медицина сочи, че в човешкото тяло има 365 точки и 12 главни меридиана, „точката на дълголетието“ може да достигнете и сами, като са ви нужни само 10-тина минути дневно, за да почувствате осезаема разлика. Или поне така твърдят запознатите с източната медицина.
Нищо не ви спира да пробвате правотата на тези твърдения – точката на дълголетието се намира на достъпно място, може да се масажирате и сами, не изисква много усилия или твърде много време и ако масажът не помогне, то той със сигурност няма да ви навреди.
В китайската медицина тялото се разглежда като енергийна система и следователно масажът може да повлияе на енергийния поток и функционалната активност на органите. А когато е достъпен и лесен, няма причина да не пробвате как ще ви се отрази. Като подчертаваме, че точката на дълголетието се намира на достъпно място – къде точно е то?
Още: Месни заговезни - какво задължително се слага на трапезата
Още: Знаете ли всички от топ 10 на най- високите върхове в България?
Древен китайски метод: Натиснете тази точка от тялото си и ще останете изненадани от резултата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Точката на дълголетието – къде се намира?
Известната точка е разположена под коляното ви, но как да я откриете, ако не намирате рисунка или схема, с които също често се оказва трудно да я уцелите? Има лесен начин – поставяте на лявото коляно лявата длан така, че пръстите ви да сочат земята, а центърът на дланта да е точно на върха на коляното. Отпускате пръстите върху крака – тоест обгръщате коляното. Там, където се пада показалецът ви, точно под него е точката на дълголетието. Лесно може да проверите дали сте я уцелили правилно – трябва да има вдлъбнатина, усетите ли я, открили сте точката на дълголетието.
Как да масажираме точката на дълголетието?
Още: Трите най-важни забрани на Задушница, които всички трябва да спазват
Още: Домашно пържено кюфте - лесна рецепта за пишман домакини
Съществуват толкова много вида масажи, че вероятно простичката инструкция „масажирайте точката“ не ви върши особена работа. Ето как трябва да стане това – с лек натиск, който трябва да усещате, но да не ви причинява особена болка, следва да извършите 9 масажиращи, въртеливи движения по посока на часовниковата стрелка на единия крак, после 9 на другия. Така се повтаря 9 пъти за всяка страна. Вероятно има нещо магическо в числото 9… Оставяме да разгадаете защо точно 9х9 пъти на вас, а ние ще разгледаме за какво точно е полезен този масаж.
Това са точките по цялото тяло, които контролират вътрешната енергия и хипертонията
За какво е полезен масажът на точката на дълголетието?
Масажът на точката на дълголетието е полезен за:
- храносмилателната система, стомашно-чревния тракт,
- нормалното функциониране и здравето на бъбреците и надбъбречните жлези,
- поддържане на нивата на кръвната захар и глюкозата в здравословни граници,
- поддържане на кръвното налягане в нормални граници,
- лечение на възпалителни процеси в тялото,
- след преживян инсулт за по-бързо възстановяване,
- за подмладяване,
- за психическо здраве, при депресия и липса на настроение и самочувствие,
- за премахване на напрежението, като средство за преодоляване на стреса и постигане на вътрешни мир и хармония,
- оказва положително въздействие при лениви черва и гастрит,
- отслабване и контрол на теглото чрез подобряване на метаболизма и др.
Освен масаж благоприятно въздействие оказва и поставянето на скилидка чесън върху точката за час-два. Закрепете я, като завържете върху нея лента или с късче анкерпласт, за да не се налага да лежите тези два часа или да стоите неподвижно.
Когато масажирате точката на дълголетието, имайте предвид и следното – масажът преди сън не се препоръчва, тъй като влияе неблагоприятно на заспиването, затруднява го и може да ви попречи да се отдадете бързо на прегръдките на съня. Така че отдайте се на масажа сутрин, по обяд или часове преди лягане.