Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде се намира „точката на дълголетието“ в човешкото тяло?

17 септември 2023, 14:13 часа

Чували ли сте за удивителното място, наречено „точката на дълголетието“ в човешкото тяло и как стимулирането и масажирането ѝ подмладява и подобрява значително психическото и физическото здравословно състояние?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Нарича се точката на стоте болести. Популярна в източната медицина, която медицина сочи, че в човешкото тяло има 365 точки и 12 главни меридиана, „точката на дълголетието“ може да достигнете и сами, като са ви нужни само 10-тина минути дневно, за да почувствате осезаема разлика. Или поне така твърдят запознатите с източната медицина.

Нищо не ви спира да пробвате правотата на тези твърдения – точката на дълголетието се намира на достъпно място, може да се масажирате и сами, не изисква много усилия или твърде много време и ако масажът не помогне, то той със сигурност няма да ви навреди.

В китайската медицина тялото се разглежда като енергийна система и следователно масажът може да повлияе на енергийния поток и функционалната активност на органите. А когато е достъпен и лесен, няма причина да не пробвате  как ще ви се отрази. Като подчертаваме, че точката на дълголетието се намира на достъпно място – къде точно е то?

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Древен китайски метод: Натиснете тази точка от тялото си и ще останете изненадани от резултата

Точката на дълголетието – къде се намира?

Известната точка е разположена под коляното ви, но как да я откриете, ако не намирате рисунка или схема, с които също често се оказва трудно да я уцелите? Има лесен начин – поставяте на лявото коляно лявата длан така, че пръстите ви да сочат земята, а центърът на дланта да е точно на върха на коляното. Отпускате пръстите върху крака – тоест обгръщате коляното. Там, където се пада показалецът ви, точно под него е точката на дълголетието. Лесно може да проверите дали сте я уцелили правилно – трябва да има вдлъбнатина, усетите ли я, открили сте точката на дълголетието.

Как да масажираме точката на дълголетието?

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Съществуват толкова много вида масажи, че вероятно простичката инструкция „масажирайте точката“ не ви върши особена работа. Ето как трябва да стане това – с лек натиск, който трябва да усещате, но да не ви причинява особена болка, следва да извършите 9 масажиращи, въртеливи движения по посока на часовниковата стрелка на единия крак, после 9 на другия. Така се повтаря 9 пъти за всяка страна. Вероятно има нещо магическо в числото 9… Оставяме да разгадаете защо точно 9х9 пъти на вас, а ние ще разгледаме за какво точно е полезен този масаж.

Това са точките по цялото тяло, които контролират вътрешната енергия и хипертонията

За какво е полезен масажът на точката на дълголетието?

Масажът на точката на дълголетието е полезен за:

  • храносмилателната система, стомашно-чревния тракт,
  • нормалното функциониране и здравето на бъбреците и надбъбречните жлези,
  • поддържане на нивата на кръвната захар и глюкозата в здравословни граници,
  • поддържане на кръвното налягане в нормални граници,
  • лечение на възпалителни процеси в тялото,
  • след преживян инсулт за по-бързо възстановяване,
  • за подмладяване,
  • за психическо здраве, при депресия и липса на настроение и самочувствие,
  • за премахване на напрежението, като средство за преодоляване на стреса и постигане на вътрешни мир и хармония,
  • оказва положително въздействие при лениви черва и гастрит,
  • отслабване и контрол на теглото чрез подобряване на метаболизма и др.

Освен масаж благоприятно въздействие оказва и поставянето на скилидка чесън върху точката за час-два. Закрепете я, като завържете върху нея лента или с късче анкерпласт, за да не се налага да лежите тези два часа или да стоите неподвижно.

Когато масажирате точката на дълголетието, имайте предвид и следното – масажът преди сън не се препоръчва, тъй като влияе неблагоприятно на заспиването, затруднява го и може да ви попречи да се отдадете бързо на прегръдките на съня. Така че отдайте се на масажа сутрин, по обяд или часове преди лягане.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес