Много хора са чували за някакъв тип "змийска комуна", когато значителен брой влечуги пълзят в огромна топка. Традиционно това явление се свързва с великия православен празник Въздвижение, Кръстовден, който се чества на 27 септември месец, но тук въпросът изобщо не е датата, а фактът, че хладнокръвните животни - змиите - също трябва да се скрият от студа, което правят с настъпването на есента. В статията ще разгледаме къде зимуват змиите.
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Малко чесън и лук и ЗМИИТЕ ще напуснат двора ви
Змийска събота
Така хората наричат момента в края на есента, когато влечугите пълзят в дупки, образувайки огромни топки. Зимуването не е лесно за змиите.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Температурата на тялото на змията е пряко свързана с външната температура. В студените региони влечугите се опитват да получат възможно най-много слънчева светлина. В края на есента те започват да търсят защитени територии и най-важното топли места.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Уединено място обикновено се намира под земята. Терморегулацията за змиите в студения сезон става невъзможна.
Вътре влечугите изпадат в състояние на хибернация. Те изпълзяват само през март или дори април.
Ето какво означава, ако на сън ни се привиди змия
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Къде и как зимуват?
Ходът и особеностите при зимуването на змиите зависят от тяхното местообитание.
В студените райони у нас, както и по света, влечугите зимуват на групи, като за тази цел се събират в: изоставени дупки за гризачи, планински пукнатини, крайбрежни пукнатини в реки, езера или дупки в скали; купа сено или слама, снопи; корени на дървета и празнини в земята.
Въпреки че змиите предпочитат по-топъл климат, те живеят по цялата повърхност на Земята, с изключение на Антарктида, високите географски ширини на Гренландия и Исландия, както и Ирландия и Нова Зеландия. При възникване на неблагоприятни условия в умерените зони и студените райони (липса на храна, ниска температура на околната среда), те са принудени да преминат в хибернация, от която се връщат с първите топли слънчеви лъчи.
Места на планетата Земя, които излъчват тайнствена сила
Любопитни факти:
Знаете ли?
Най-дългата змия от семейство Питон, отглеждана в плен, живяла в терариума на зоопарка Колумб в Охайо (САЩ). Дължината на мрежестия питон на име Fluffy, тежащ 153 килограма, достига 7,3 метра. От 2010 г. до наши дни е факт, че нов рекорд от този вид не е регистриран.
Знаете ли?
Жартиерните змии или градинските змии са първите, които се събуждат, а също така заспиват по-късно от всички останали влечуги. Като място за изчакване на студа, те избират райони, където нивото на температурата не пада под +4 ° C.
Храните, които борят изпотяването