Набезите на мечките в района на град Чепеларе в дворовете на хората през изминалата зима, както и скорошната разходка или по-скоро крос на мечка в центъра на квартал „Владая“, София, поставиха въпроса колко е популацията на този защитен вид у нас и къде има най-много мечки в България на преден план. И докато някои се възхищаваха на силата на природата, други не скриха страха и притеснението си от евентуална среща с едрото животно.
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
Подобни срещи са най-вероятни в райони, обитавани от повече мечки, което прави въпроса „Къде има най-много мечки в България?“ съществен. Подчертаваме, че много далеч не означава стотици. В природен парк „Витоша“ има едва 15-тина мечки, което обаче не пречи да се появи такава по софийските улици, притихнали през нощта. Опасни ли са срещите с мечки и какво да направите, ако вместо улично куче зад ъгъла застанете пред огромното животно? Ако сте планинари, добре е да знаете и какви са правилата за безопасност в гората, свързани с мечките, тъй като там няма кой да ви помогне или сгради, в които да се скриете.
Какво да направим, ако срещнем мечка?
Обикновено мечките избягват хората и ще се оттеглят, преди изобщо да сте ги видели, ако им дадете тази възможност. Силно непрепоръчително е да изненадате мечката в последния момент, появявайки се до нея, или да не ѝ оставите път за бягство, както и да отзовете между нея и малките ѝ. Това са най-опасните ситуации с висока степен на риск за здравето и живота на хората. Вдигането на шум, разговорите в планината ще предупредят мечките, че има хора, и те ще се отдалечат, за да избегнат срещата с тях.
Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Семейство мечки нахлу в двор, за да поскача малко на батут (ВИДЕО)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ако все пак имате щастието или нещастието да застанете очи в очи с огромния бозайник, не бягайте, мечката бяга в пъти по-бързо от вас, ако се втурнете в обратна посока, това може да събуди инстинкта ѝ на ловец и да ви приеме като плячка. Не ръкомахайте, не я стряскайте, не ѝ обръщайте гръб, оттеглете се бавно на заден ход, като внимавате да не се препънете и паднете, което би могло да доведе до атака от страна на мечока. Бавното, плавно и тихо изтегляне е най-доброто решение, което може да спаси живота ви. А още по-сигурното е, като се уверите, че няма да имате нежелани срещи и дадете възможност на мечките да разберат за присъствието ви и да се оттеглят.
Инцидентите с мечки са рядкост, но винаги е добре да бъдете подготвени, което в случая означава информирани за правилното и погрешното поведение. Не се допуска и умишлено нараняване или убиване на мечките у нас, те са защитен вид и законът предвижда наказание до 5 години лишаване от свобода и глоба от 2 000 до 20 000 лева.
Къде има най-много мечки в България?
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
Естествените местообитания на кафявата мечка в миналото, преди презастрояването на градовете към планината и преди пренаселването на различни райони от територията на страната, са били широколистни гори и ливади в низините. Днес, изтласкана от човека и неговата дейност, мечката у нас населява предимно най-високите части на Рила, Пирин, Стара планина, Родопите, Витоша, поради което срещата с мечка в града е изключително рядка и се превръща в сензация.
Опасни ли са мечките в Европа? Ето колко често се случват нападения
Докладите на Изпълнителна агенция по околна среда ни дават яснота относно местообитанията на мечките днес у нас и отговарят на въпроса „Къде има най-много мечки в България?“ Броят на кафявите мечки у нас по официални данни към 2018 година е около 313 индивида, което е драстично намаляване на броя в сравнение с 2011 година и преброените около 500 мечки, поставили страната ни на първо място по численост на кафявата мечка на Балканите. Кафявата мечка е защитена от закона и е вписана в Червената книга на Република България като рядък вид. В Европа кафявата мечка е на четвърто място по численост след Руско-Финландската, Карпатската и Скандинавската мечки.
По отношение на планината, в която вероятността да срещнете мечка е най-голяма, това безспорно е Родопите и особено Западните Родопи, където числеността е била за 2018 година 172 мечки. Това е двойно на броя в Стара планина. На трето място с 49 индивида е Рила. Стара планина обаче е единствената, в която се наблюдава увеличаване, макар да е минимално, на броя на видовете, докато в Родопите техният брой е намалял от 306 на 172 за 7 години. Подобно намаляване се наблюдава и в други родни планини – Пирин, Витоша, Рила.