На този много прост въпрос: къде в хладилника е най-студено, неочаквано се оказва, че е невъзможно да се представи категоричен отговор. Необходимо е да се вземе предвид каква е конструкцията на самия хладилник.
На пръв поглед изглежда, че определено си струва да потърсим по-надолу - нали още от училище знаем, че топлият въздух се стреми нагоре, а студеният отива надолу? Но това правило не работи по отношение на хладилните устройства. Всичко зависи от конструкцията, броя на отделенията, местоположението на замразяващата камера. Категоричен отговор има само въпросът къде е най-топло в хладилника: това са рафтчетата на вратите.
А що се отнася до най-студеното място, то се намира:
- в хладилниците с едно отделение – до замразяващата камера;
- в двойно-съставните хладилници - до задната стена, понеже студът се разпределя в тях с помощта на специални вентилатори.
Как се разпределя температурата в хладилник с едно отделение?
В най-масовите хладилници, където има само едно отделение, замразяващата камера е разположена в горната част. Движението на хладилния агент е или през специални капиляри, или по стените. Благодарение на това се поддържа зададената температура в хладилното отделение. Най-студената зона в такъв хладилник е рафтът, разположен под замразяващата камера. Температурата там е максимално близка до нулата. Това разпределение на студа се обяснява доста просто. Изпарителят е разположен възможно най-близо до посочения рафт и в процеса на циркулация на въздуха студените потоци отнемат топлина от рафтовете, разположени в съседство.
Разберете защо хладилникът ви пука?
Долните рафтове на охладителното отделение е възможно да са донякъде по-топли от тези под замразяващата камера и да имат температура от 1 до 7 градуса. Тези разлики се обясняват с материала, от който са рафтовете. Ако са от решетъчен тип, въздухът преминава през тях по-лесно. Ако са от стъкло или пластмаса, тогава въздухът в отделението се движи по-трудно – плътните рафтове действат като прегради.
Натовареността на рафтовете с продукти също влияе върху обмена на въздушните потоци. С колкото повече продукти е зареден хладилникът, толкова по-топъл ще бъде въздухът на най-отдалечения от камерата рафт.
За разлика от обикновения хладилник, в двойно-съставния е най-студено близо до задната стена на устройството, независимо от местоположението на замразяващата камера; също така и по цялата повърхност на долния рафт. Именно там производителите най-често поставят нулева зона за охлаждане на продуктите.
Ето защо трябва веднага да махнете магнитите от хладилника
Регулирането на температурата както на старите, така и на новите модели хладилни устройства се настройва в ръчен режим. По подразбиране производителят задава режим на охлаждане в общите отделения между плюс 2 до плюс 8 градуса, а в замразяващата камера – от минус 16 до минус 24. Потребителят вече може да настрои режима по свое усмотрение.
Плодовете и зеленчуците винаги е желателно да се съхраняват отделно, като температурата при тях се поддържа около 7-8 градуса.
Зоната на свежест е най-студена (0 градуса). По правило тя се намира на най-ниското ниво в хладилника. Тази зона представлява малък контейнер. Продуктите в него трябва да бъдат добре опаковани. Така ще се предотврати образуването на неприятни миризми, които след това много трудно се отстраняват от хладилника.
На средния рафт температурата се поддържа от плюс 3 до плюс 6 градуса. Там можете да съхранявате храна в контейнери, за да не изветрява. Също така средният рафт е подходящ за млечни продукти и яйца, отворени консерви, колбаси.
Горният рафт е най-доброто място за съхранение на консервирана храна. Подходящ е още за поставяне на ягодови плодове, някои зеленчуци и продукти, които не ще загубят свежестта си при 7-9 градуса. Такава подредба ще гарантира не само тяхната дълготрайна свежест, но и ще създаде оптимални условия за въздушна конвекция.