Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко хора реално са стъпили на Луната?

21 декември 2023, 16:44 часа

Изписани са стотици хиляди статии по темата за кацането на американски астронавти на Луната. Спорове се водят до ден-днешен.

Още: Знаете ли как се пере дамска чанта?

Още: Историята на Панамския канал

Кои са главните митове?

Мит 1 - Американците не са били на Луната.

Били са - и то шест пъти.

Още: Как да издържим дълго време без сън

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 февруари /валутен калкулатор/

От 1969 г. до 1972 г. астронавти на САЩ извършили шест успешни кацания на природния спътник на Земята.

На 20 юли 1969 г. лунният модул на космическия кораб „Аполо-11“ каца в Морето на спокойствието, а Нийл Армстронг и Едуин Олдрин са първите, които стъпват на лунната повърхност.

На 19 ноември 1969 г. е второто кацане на Луната, извършено от астронавтите Алън Бийн и Чарлз Конрад – екип от „Аполо-12“.

На 5 февруари 1971 г. лунният модул на кораба „Аполо-14“ се прилунил с Едгар Митчъл и Алън Шепард.

Още: От какво се получават най-често бръчките

Още: На колко години обикновено се появяват първите бръчки на лицето

Колко хора са били на Луната?

На 30 юли 1971 г. Джеймс Ъруин и Дейвид Скот от „Аполо-15“ стъпват на повърхността на Луната. За пръв път те използват лунен електрически автомобил.

На 21 април 1972 г. стъпва на Луната екип от „Аполо-16“ – Чарлз Дюк и Джон Йънг.

На 11 декември 1972 г. се случило последното кацане - Харисън Шмит и Юджийн Сърнън от „Аполо-17“. С тях хората, стъпили на Луната, станали 12.

Единствената мисия от програмата „Аполо“, при която кацането на Луната се отменило, е тази на „Аполо-13“. Причината била експлозия на кислороден резервоар по средата на пътя до Луната. Само благодарение на смелостта на астронавтите и пълната подкрепа от Земята тази мисия не завършила трагично.

Мит 2 - „Но знамето не може да се вее, защото на Луната няма вятър“.

Да, вярно е. Снимките показват американското знаме, което сякаш се развява. Но на Луната липсва атмосфера, съответно и вятър няма. Затова и знамето не се развява. Тази илюзия е причинена от хоризонталния флагщок (най-обикновена пръчка), който е вкаран в горния ръб на знамето, за да го държи разгънато. Еластичната система на флагщока позволява на тъканта да се „вее" поради вибрациите, които се погасяват много по-бавно на Луната, отколкото на Земята.

Кой е първият човек стъпил на Луната?

Мит 3 - „На САЩ не са им били притрябвали тези полети!“

Първоначално СССР бил много по-напред от САЩ в космическата надпревара: руснаците изстрелват първия изкуствен спътник на Земята, първите живи същества в орбита, които успешно кацат обратно – кучетата Белка и Стрелка, първия човек в Космоса – Юрий Гагарин.

На 25 май 1961 г. американският президент Джон Ф. Кенеди обещава в реч, че преди края на десетилетието американците ще кацнат на Луната. Това било необходимо, за да се покаже на Съветите, че Съединените щати все още са сериозен конкурент не само на политическата арена, но и в космическите въпроси.

За лунната надпревара в САЩ били отделени баснословни суми: повече от 20 милиарда долара (в днешни пари - над 130 милиарда).

По онова време пилотираният полет до Луната не се измервал с икономическа изгода – а бил въпрос на престиж.

Мит 4 - Корабът „Аполо“ не е показван да излита от Луната!

Ами, да: защото въобще не е излитал от нея. Понеже не е и кацал. Корабът „Аполо" се състоял от два модула - команден и лунен. Кацането се извършвало чрез лунния модул. А самият лунен модул се състоял от 2 степени – кацаща и излитаща. През това време командният блок оставал на лунна орбита. На борда му имало трети астронавт, който не слизал на повърхността на Луната (целият екипаж се състоял от трима души - двама участвали в кацането, един ги чакал на орбита).

По време на шестте полета до Луната американските астронавти събрали и доставили на Земята 382 килограма лунна почва. Съветските автоматични станции доставили 450 грама. Пробите на лунната почва от САЩ и СССР се оказали еднакви.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес