Тестото е истински препъни камък за много домакини. Можете да бъдете идеален готвач, но задачата да изпечете, например, пита от домашно тесто с мая, все още остава неразрешима за мнозина: тестото е или твърде плътно, твърде лепкаво, или не иска да втаса. Въпреки че в света има хиляди рецепти за приготвяне на тесто от всякакъв вид, и този въпрос като цяло не представлява никаква сложност. Нека се опитаме да го разберем как да приготвим идеалното тесто.
Как да си направим идеалното тесто?
Тестото се приготвя от брашно с добавяне на съставки като вода, мая, захар, сол, яйца, масло, подправки и др. Тестото съдържа протеини, мазнини, въглехидрати, соли, киселини и други вещества. При месене на тестото тези вещества могат да присъстват в него в различни агрегатни състояния: под формата на суспензия, разтвори и др.
Най-важната съставка в тестото е брашното. Обикновено това е пшенично брашно. Препоръчително е да използвате висококачествено брашно за печене, без чужди миризми и незамърсено с ларви на бръмбари. Преди да омесите тестото, брашното трябва да се пресее: то ще бъде обогатено с кислород и ще бъде допълнително изчистено от случайни остатъци. По-добре е да вземете брашно за печене с ниско съдържание на глутен, но щрудел, хляб или бутер тесто са по-добре направени от така нареченото брашно от твърда пшеница.
По време на процеса на месене на тестото към него се добавя захар, която е необходима за подобряване на вкуса на бъдещите печени продукти, както и за стимулиране на жизнената активност на клетките на дрождите. Захарта трябва да се добавя внимателно, стриктно в съответствие с рецептата, в противен случай, ако има твърде много захар, тестото ще стане тежко и твърде гъсто.
Как се приготвя това универсално тесто - става за всичко
В зависимост от рецептата можете да добавите различни млечни продукти към тестото: мляко като такова, кефир, заквасена сметана, извара и др. Млечните продукти създават ферментация на млечна киселина и допринасят за по-доброто разхлабване на тестото.
За пластичност в тестото се въвеждат и мазнини - растително масло и мазнини от животински произход. Ако не прекалявате, печените изделия ще се окажат нежни, ароматни и издръжливи дълго време. Излишната мазнина обаче ще ограничи способността на протеина да набъбне и ще потисне жизнената активност на клетките на дрождите, така че тестото няма да се разхлаби, а печените продукти ще се окажат сухи и безвкусни.
Яйцата, които добавяме към тестото трябва да са пресни и не много едри. Те ще придадат на вашите печива хрупкавост и нежност, ще укрепят коричката на продукта и ще подобрят цвета и вкуса му.
Маята за тесто може да се използва както пресована, така и суха. Преди употреба те се разреждат в топла вода или в топло мляко. Внимавайте течността да не е твърде гореща, в противен случай клетките на дрождите ще умрат. Студената течност забавя активността на клетките на дрождите и тестото ще втасва по-бавно.
Други набухватели включват сода за хляб и амониев карбонат. В магазините можете да закупите готови торбички със смес, наречена „Бакпулвер“. За 400 г брашно обикновено се вземат 10 г от този бакпулвер. Някои домакини използват газирана в оцет сода като набухвател, но понякога содата може да развали вкуса на печивата.
За да подобрите вкуса, можете да добавите лимонова кора, сол, ванилин, канела и подправки към тестото.
Тесто с 2 яйца, от което може да приготвите абсолютно всичко. Тази рецепта трябва да я знаете!
Колко време е нужно да втасва тестото - ето как да определим?
Времето за втасването на тестото зависи от това какво сте решили да приготвяте. Най-много време за втасване има тестото за козунак, при него и месенето е доста дълго.
Когато месите тесто с мая, не използвайте кухненски робот, миксер или бъркалка. В крайна сметка само при контакт с топли и нежни ръце тестото ще бъде с най-добро качество.
След оформяне на тестото, то трябва да се покрие с кърпа и да се остави за поне 20 минути, целта е да удвои обема си.