Много потребители не притежават нужните знания по темите какво е напрежение на ток и колко трябва да е напрежението на тока в България, както и като цяло защо е важно да следим този показател и да се интересуваме от него. Твърде високото напрежение може да доведе до повреждане на уредите, отпадане на гаранцията им, прегряване на захранващите устройства и мрежовите адаптери. По-ниско от стандарта може да увеличи сметката за ток. То е опасно и за домакинските ви уреди с мотор като хладилник, климатик, пералня, водейки до неефективната им работа или дори до преждевременното им износване и повреда, ако е твърде ниско. Тези рискове са достатъчно основание да се информирате колко трябва да е напрежението на тока в България и да проследите отговарят ли показателите във вашия дом на стандарта. При отклонение над допустимото са възможни редица проблеми и неприятни последствия, поради което е важно да се свържете с вашия доставчик на енергия и да изискате незабавно съдействие за отстраняване на проблема.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Как да намалим сметката за тока?
Колко трябва да е напрежението на тока в България?
220 волта следва да бъде напрежението на тока у нас. Допустими са отклонения до 10%. Първоначално този процент е бил 5, но е увеличен на 10% и това вече създава опасност за уредите, както и опасност пострадалите потребители с повредени уреди да не получат обезщетение за щетите, тъй като тези 10% отклонение допускат до 253,8 V напрежение. Повечето производители на електроуреди признават гаранцията на уреда, ако подаването не е било над 230 V. Така при напрежение от 253 волта и повреда на уреда ви, която е следствие от това напрежение, е напълно възможно нито фирмите-производители, нито ЕРП-тата да ви обезщетят, тъй като едните категорично са посочили, че не признават гаранция при напрежение над 220 волта, а другите – че това е допустимо отклонение, тъй като е в рамките на 10-те процента.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Съществен проблем се наблюдава и във вилни зони. В множество планински райони и вилни зони хората се оплакват масово от липсата на постоянно напрежение на тока – то е или твърде ниско, или твърде високо, което води до материални щети и повреда на уредите. В подобни ситуации са допустими колективни искове за щетите и жалби за осигуряване на нужното напрежение по стандарт. До откриване на решение на проблема обаче единствен изход за тези райони и домакинства са стабилизаторите за ток. Не е изключено обаче прекалено високото напрежение да доведе до изгаряне и на самия стабилизатор. Подобен проблем с напрежението на тока е бил наблюдаван например в продължение на около 30 години във вилна зона до село Батулия, но далеч не съществува само там. Точна статистика колко домакинства в България получават ток с напрежение, различно от 220 волта, не е налична. Ясно е обаче, че осигуряването на постоянно напрежение е част от задълженията на дружествата, както и гаранция за качеството на електроенергията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Как да пестим ток: няколко полезни съвета
Какво да направим, ако напрежението в дома ни е различно от напрежението на тока в България по стандарт?
За да предпазите уредите си от повреди, за които е възможно и да не получите обезщетение, най-доброто, което може да направите, е да си закупите стабилизатор. На пазара са налични различни модели на различни цени, започващи от около 50 лв. – тоест напълно достъпни за повечето потребители и много по-изгодни от ремонт на електроуреди или закупуване на нови. Автоматичните регулатори на напрежението обикновено работят с входящо напрежение 140~260 V, а подават изходно напрежение 220 V, с което гарантират изправността на уредите в дома ви. Естествено важно е и да информирате съответното ЕРП за проблема с напрежението. Докато чакате решение обаче, стабилизаторът ще ви спести много нерви и излишни разходи.
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни