Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко често трябва да сменяваме гъбата за миене на съдове

20 януари 2022, 17:05 часа

В съдържанието на обикновените гъби за миене на съдове се съдържат много бактерии, включително патогени. И така, колко често сменяте гъбите във вашия дом? Или може би е достатъчно да ги дезинфекцирате в микровълновата? Науката най-накрая има отговор.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Отдавна се чудим колко време трябва да използваме една кухненска гъба преди да я изхвърлим. Течностите за миене на съдове държат ли под контрол бактериите, които се размножават в тях? Или може би е достатъчно да прекарвате съдомиялната през микровълновата от време на време, за да я поддържате гъбата си чиста като сълза? Най-накрая имаме отговор и на този въпрос.

Последните изследвания показват, че кухненските гъби са дом на безброй микроби, включително пневмония и бактериите, причиняващи менингит. Германските учени, които са открили това, не са използвали изключително мръсни гъби за своите изследвания. Те помолиха жителите на 14 частни къщи в курортния град Вилинген-Швенинген в Баден-Вюртемберг да дарят своите кухненски гъбки за изследователски цели. Гъбите бяха подложени на микроскопско изследване, а учените секвенираха и ДНК на живеещите в тях микроорганизми.

Какво живее в гъбите?

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Един кубичен сантиметър от кухненска съдомиялна машина съдържа над 50 милиарда бактерии (повече от седем пъти повече от хората на планетата). Такава концентрация на микроорганизми може да се намери само в... изпражненията.

Намерени са също така Pneumonia и Staphylococcus aureus, както и батериите Enterobacter cloacae, които живеят в човешките черва, но не представляват опасност за здравето. Има много бактерии от рода Acinetobacter, които могат да причинят кожни инфекции и менингит. Друг микроорганизъм, открит върху гъбата, Moraxella osloensis, понякога може да причини инфекции при хора с отслабена имунна система и е известен главно с това, че причинява миризмата на мухъл, която понякога се наблюдава в пералните машини. Той също така причинява лоша миризма на дълго използвани кухненски гъби.

Не дезинфекцирайте кухненските гъби!

Най-изненадващо обаче е, че домашните методи за дезинфекция на гъби чрез варене или нагряване в микровълнова фурна се оказват напълно неефективни. Всъщност те само влошават нещата, защото въпреки че намаляват общото количество бактерии в гъбата (с до 60%), те също така увеличават процента на патогени.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Защо? Това може да е механизъм, подобен на развитието на антибиотична резистентност. Патогенните бактерии са по-устойчиви на топлинната обработка и най-силните от тях, които оцелеят при този процес, бързо заселват райони, изоставени от техните по-уязвими братовчеди.

И така, колко дълго е безопасно да използваме кухненска съдомиялна машина? Учените препоръчват да ги заменяме с нови веднъж седмично. От хигиенна гледна точка това е най-доброто решение.

Разбира се, не бива да се плашите прекалено от резултатите от тези изследвания, защото не можем да избягаме от бактериите и нашият вид се развива в тяхната компания от милиони години. Въпреки това си струва да припомним, че най-мръсното оборудване в дома не е тоалетната седалка, а всички видове гъби (включително гъби за баня), дръжките на вратите, повърхности на мобилни телефони и компютърни клавиатури.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес