Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коледни пости 2024 - кога започват, какво може и не може да се яде

11 ноември 2024, 20:10 часа

Коледните пости са важен период преди началото на зимните празници, когато християните се пречистват духовно и се подготвят за големия празник Коледа. Те се спазват от векове и постът е от голямо значение за много вярващи.

Кога започват Коледните пости през 2024?

Народът ги Рождественски или Филипови пости, защото започва в деня след прославата на свети апостол Филип. В деня на св. Филип на 14 ноември на трапезата могат да се сервират за последно месо и млечни продукти. Коледният пост започва на 15 ноември и приключва на Коледа - 25 декември.

Какво задължително трябва да се яде на Коледните пости?

Рождественският пост продължава 40 дни и е необходим за подготовката на християните за големия християнски празник Рождество Христово. През това време вярващите полагат усилия за укрепване на връзката си с Бог, като спазват забраните, свързани с поста.

В древни времена се е смятало, че духовното очистване включва не само ограничаване на храната, но и освобождаване от греховни действия. Затова Рождественският пост е прекрасна възможност за молитва и покаяние.

Основната цел на поста, установена в ранните векове на християнството, е духовното пречистване на човека. Следователно постът е отказ не само от бързо хранене, но и от греховни мисли, разрушителни страсти и навици, за да можете да празнувате празника Рождество Христово с чисто сърце. Без молитва и покаяние постът се счита единствено за диета. 

История на Рождественския пост

Установяването на Рождественския пост има древен произход и първите споменавания за него са от 4 век.

Първоначално той ебил кратък, само седем дни, а след това през 1166 г. във Византия, по времето на император Мануил и Константинополския патриарх Лука Хрисоверг, се извършва „преформатиране“ на поста и се удължаването му до 40 дни. Самият пост подчертава важността на събитието - раждането на Христос, а четиридесетдневният период на спазване означава специална подготовка за големия празник.

Забрани по време на поста

Според църковните канони по време на Рождественския пост е забранена консумацията на месо, млечни продукти, яйца и алкохол.

Можете да ядете плодове, зеленчуци, гъби, зърнени храни, мед, ядки, бобови растения. Към ястията можете да добавяте мазнини: зехтин, ленено семе, тиквено масло, ленено и сусамово семе.

През първите три седмици от поста можете да ядете риба и да пиете вино - във вторник, четвъртък, събота и неделя. В понеделник на трапезата трябва да има топли ястия без олио или растително масло, а в сряда и петък - суха храна.

Следващите 10 дни: понеделник - растителна храна без мазнини. Във вторник и четвъртък можете да добавите мазнини. Сряда и петък са сухоядене. През почивните дни можете да консумирате риба, растително масло и малко вино.

Последната седмица на поста е по-строга: топли ястия без мазнина - във вторник и четвъртък, ястия с добавена мазнина - само през почивните дни, през останалите дни - суха храна. 

Задължително е да се яде риба на 6 декември, когато се пада Никулден, независимо от това кой ден от седмицата е.

В допълнение към хранителните ограничения, духовната подготовка е важна част от Рождественския пост. Църквата насърчава вярващите да се съсредоточат повече върху молитвата, да посещават службите, да четат Светото писание и да вършат добри дела. Това е период, в който човек може да преосмисли живота си, да очисти мислите си от греховни намерения и да подготви душата си за празника на Рождество Христово.

Според църквата по време на постите са забранени:

  • Обиди, лоши думи
  • Конфликти, кавги
  • Пушене и пиене на алкохол
  • Омраза и алчност
  • Посещение на развлекателни събития
  • Тържества и шумни купони

По време на постите не се провеждат сватбени тържества.

Кой не може да пости?

Рождественският пост не е задължителен за войници, които са на фронта.  Християните, страдащи от сериозни хронични заболявания, също са освободени от пост, тъй като диетичните ограничения могат да застрашат здравето им. Бременните жени, кърмачките и децата под 14 години също не трябва да спазват стриктно постите. 

Църквата отбелязва, че постът не трябва да е причина за влошаване на здраве и обостряне на заболявания. Дали да постим или не е свободен избор, който всеки човек трябва да направи сам за себе си.

Започват Коледните пости

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес