Най-голямата риба в Черно море е моруната (Huso huso). Независимо от основните й местообитания – Черно и Каспийско море, тя се смята също и за най-голямата сладководна риба, защото през пролетта навлиза в устиетата на вливащите се в моретата реки, за да хвърли хайвера си. Размерите й са впечатляващи: историята познава „шампиони“ с дължина до 6 метра и тегло до 1600 кг. Моруната е хищник, в менюто й влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов както заради месото, така и заради хайвера си.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Моруната е есетрова риба. Различава се от другите есетрови както по размерите, така и по анатомията си. Цветът й като цяло е сиво-пепеляв, коремът – белезникаво-сив, а дългият заострен нос има жълтеникава окраска.
Макар да носи още и титлата „най-голяма сладководна риба“, повечето време моруната живее в морето. Големите индивиди хвърлят по-късно хайвер, защото и по-късно съзряват полово. В реките не се срещат млади моруни. Полово съзрелите индивиди не хвърлят хайвера си всяка година. Моруните, които зимуват в реките, вече са зрели и идват от морето само, за да хвърлят хайвер.
Десетки видове риби са изчезнали от Черно море
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Най-дълбоко обитават по-старите моруни, които вече не са способни за размножаване. Най-едрите от тях излизат на по-плитко и влизат в реките веднъж през няколко години – затова в сладките води големи моруни са рядко явление.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Моруните, които зимуват в реки, се покриват с дебела слуз, наричана „шуба“, поради което трудно се движат в този период. В морето това явление не се наблюдава, там моруната е подвижна през цялата година.
Хайверът бива изхвърлян на големи гроздове няколко пъти, като неговото количество е извънредно голямо. Например, от моруна, тежка 1100 кг, се получава над 320 кг хайвер. Логично е да се допусне, че при това обстоятелство именно моруната би трябвало да е най-многобройната есетрова риба, но това не е така. Причината, че хайверът трудно оцелява. Например, от 100 хиляди зърна хайвер до морето достига само 1 рибка. А от младите моруни само 10 процента доживяват до полово съзряване и отново навлизат в реките.
Учени: Някои видове риба в Черно море са на изчезване
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Раковините са главният вид храна както на останалите едри есетрови риби, така и на моруните. Именно поради това младите индивиди се срещат главно в близост до устията на реките – там раковините са по дребни и с по-тънки черупки. Освен с раковини, моруните се хранят с дребни риби – цаца, попчета, хамсия и разновидности на бабушката.
Рибари разказват, че моруните засмукват своята храна. За целта с опашките си създават водовъртежи и така повдигат дребните рибки за по-лесно улавяне. Според други пък, моруната непрестанно рови с носа си дъното, за да търси храна, даже често поглъща камъчета, клечки и други предмети, ако е много гладна – но това се наблюдава твърде рядко. Въобще, моруната е в постоянен процес на търсене на храна, тя е най-лакомата от есетровите риби. Храненето й се разрежда само по време на хвърлянето на хайвера.