Средната продължителност на живота в различните страни е различна и се обуславя от качеството на здравните грижи, стандарта на живот, разпространението на заболявания, ген и редица други фактори. Средната продължителност е различна и за различните периоди, но разликите обикновено не са толкова значителни, когато говорим за близки периоди. В България средната продължителност на живота е около 73 години. Най-висока средна продължителност има в Япония – 80+ години, а една от най-ниските е в Мозамбик – малко над 40 години.
Още: Как се оказва първа помощ при задавяне
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/
Възможно ли е тогава хората да живеят повече от 100, дори повече от 110 или 120 години? Да, наблюдаваме подобна продължителност при някои индивиди, които наричаме столетници. В повечето случаи и страни продължителността на живота на жените е по-голяма от продължителността на живота на мъжете. Този факт ни кара да се поинтересуваме коя е най-старата жена в света и как е съумяла да достигне тази внушителна възраст. Има ли тайни и загадки, рецепта за дълголетие, примери, от които да почерпим, нещо, което да научим от нея и начина ѝ на живот, за да живеем по-дълго?
Най-старата жена в света
Доколкото в Япония средната продължителност на живота е най-висока, е някак очаквано най-старата жена в света да е именно японка. Тук очакванията ни се оправдаха. Японката Кане Танака е призната за най-старата жена в света, която все още е жива, като възрастта ѝ е записана като рекорд в Книгата на рекордите на Гинес. В началото на януари тази година Танака е навършила цели 119 години според данни на японската агенция Киодо.
Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем
Историята на най-старата жена в света
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна
Още: Родопчани знаят: Ето каква е тайната на най-вкусния пататник
Родена през 1903 година, загубила син и съпруг по време на Втората световна война, Танака прекарва последните си 17 години в дом за възрастни хора, където празнува и своя 119-и рожден ден на 2 януари 2022 година, като с удоволствие си хапва от тортата.
Най-старата жена в света е работила като продавачка през целия си живот. Жаждата ѝ за живот е неописуема. Дори онкологичното заболяване, което ѝ откриват на преклонната възраст от 103 години, не съумява да срине желанието ѝ за живот. Тя се възстановява след операцията и продължава дните си активно и нормално за възрастта си.
Тайната на дълголетието на най-старата жена в света
Още: Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Всъщност тайна няма. Кане Танака не е спазвала специален режим на хранене, преживяла е война и рак, не е живяла богато и в разкош, нямала е съпруг, който да ѝ помага, не се е лишавала от т.нар. вредни храни. Най-старата жена в света споделя, че често закусва сладичко, а от активностите най-обича настолните игри – тоест нито хранителен режим, нито отказ от захар и вредни хранителни вещества, нито двигателна активност не е отговорът на дълголетието ѝ. Единственото, което може би отличава най-старата жена в света от много други хора, е че не само става много рано сутрин, но и че обича да го прави.
Япония е известна с дами столетници. Други жени, достигнали възраст над 110 години, също японки, са Мисао Окава, Кото Окубо и други. А най-старият човек в света на всички времена, починал на възраст от цели 122 години, е Жан Луиз Калман.
*На снимката горе: Кене Танака през далечната 1923 г., когато е на 20 години.