Слънчевата система, от която е част и нашата планета, е група астрономически обекти, в които влиза звезда – Слънцето, планети, астероиди, комети, спътници, междупланетен газ и прах. Меркурий, Венера, Земя и Марс са планети от земен тип или още са наричани вътрешни планети. Те са и по-малки от останалите планети в нашата система. Знаете ли обаче от тях коя е най-малката платена в Слънчевата система?
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Коя е най-малката планета в Слънчевата система?
Оказва се, че това е планетата, която е най-близко разположена до Слънцето – Меркурий. Подобно на нашата планета Меркурий е скално тяло. Обсъждайки въпроса коя е най-малката планета в Слънчевата система, уместно е да посочим конкретните ѝ размери, които позволяват да я обявим за такава. Обемът, площта и масата ѝ са съществено по-малки от тези на Земята.
Масата на Меркурий е 3,302×1023 kg или 0,055 земни маси, диаметърът ѝ е 4879,4 km или 0,383 земни диаметъра, а площта ѝ е 7,5 × 107 km² или 0,147 земни площи. Интересен факт е, че тази планета е по-малка не само от останалите планети, но дори от някои по-големи спътници. Меркурий води и друга класация – не само за най-малки размери, но и за най-голямо желязно съдържание. Планетата е с най-високо желязно съдържание в Слънчевата система.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Коя е най-малката планета в Слънчевата система в миналото?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Отговорът на този въпрос е труден. Твърде вероятно е това да не е била Меркурий, тъй като според учените Меркурий някога е бил с поне двойно по-големи размери и маса, но част от планетата се е изпарила под въздействие на горещините след формирането на Слънцето. Температурите вероятно са били 3500 K до 10000 K, което довело до изпаряване на огромна част от скалния материал по повърхността на Меркурий и до намаляване на масата му.
Според друга теория слънчевият вятър и продължителното му въздействие са довели до ерозиране на скалния материал. Така или иначе промените, които настъпват в Слънчевата система, или сблъсъците между космически обекти водят до промени на самите планети и са довели и до промяна на масата и размера на Меркурий, превръщайки го в най-малката планета в Слънчевата система.
Интересни факти за Меркурий
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Вероятно искате да разберете повече за Меркурий – планетата-отговор на въпроса коя е най-малката планета в Слънчевата система? Любопитно е, че:
- Повърхността на Меркурий е осеяна с кратери, които много приличат на тези на Луната.
- Множеството млади равнини по повърхността на планетата са резултат от сблъсъци с метеорити.
- Формата на Меркурий е по-елипсовидна от формата на другите планети в Слънчевата система, като това най-вероятно се дължи на слънчевите приливни сили.
- На северния полюс на Меркурий има замръзнала вода – това откриват учените през 1992 година, като този факт е голяма изненада за тях.
- На планетата няма атмосфера, а само следи от атмосфера. Тя се и променя непрекъснато, части от нея „отлитат“, а други части от слънчевия вятър се прихващат от магнитното поле на планетата и се превръщат в част от атмосферата.