Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коя е най-малката община в България?

09 август 2023, 21:11 часа

В България има общо 265 общини. Знаете ли коя е най-малката от тях?

Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 15 януари /валутен калкулатор/

Община Трекляно

Намира се в Западна България, област Кюстендил. Заема площ от 254 кв. км, едва 8,48% от територията на Кюстендилска област. Община Трекляно граничи с общините Кюстендил, Земен, Трън и с Република Сърбия. Общината е граничен район на България със Сърбия. Най-близкото ГКПП - Олтоманци се намира на 30 км от село Трекляно. Най-близкото ГКПП с Република Северна Македония - Гюешево е на около 60 км.

Поради липсата на главни пътни артерии, които да пресичат общината и лошото състояние на местната транспортна инфраструктура, Трекляно остава периферен и изолиран район. Районът е силно пресечен, планински, известен с географското име Краище с надморска височина от 710 до 1705 метра. Около 92% от територията на общината се състои от земеделски и горски площи.

Населението

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 15 януари /валутен калкулатор/

Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват

В община Трекляно има 19 населени места с общо население 434 души към 31.12.2022 г. Средната гъстота на населението в община Трекляно е 2,44 души на кв.км, много по-ниска от средните стойности за област Кюстендил /44,79/ и от средната гъстота за страната /66,3/.
През последните години може да се говори за пълен демографски срив в общината. 

В две от тези общо 19 села, няма регистриран нито един постоянен жител при последното преброяване. Това са селата Брест и Побит камък. В цялата община има само едно училище до 8-ми клас в село Трекляно.

Някои от най-смешните имена на градове в България

Село Трекляно

Още: Луиз Хей: Всяка мисъл, която минава през ума ни, създава нашето бъдеще

Още: Има ли подходящи плодове за ядене при висока кръвна захар?

Най-голямо е село Трекляно с население почти 200 жители. Селото е разположено в планински район, на 15 км от връх Милевец (1733 м) в Милевската планина. Самото село е разпръснат тип селище, съставено от 16 махали.
Най-голяма река в общината е Треклянската река, която тече през селото и се влива в река Струма в района на град Земен.
Село Трекляно е известно с множество извори: Врело (най-големият), Гроот (най-студеният), Студена во̀да, Света во̀да, Риджаново, Длибоки дол, Еремия и др. Селото е заобиколено от планини, букови и борови гори. 

Името

Няма запазени писмени данни за времето на възникване на селото. Предполага се, че районът е бил обитаван от дълбока древност поради откритите останки от късноантично селище, укрепление и некропол, както и от множество следи от рудодобив.

Според местните легенди, името идва от Три клена - местност, на която растели три кленови дървета. Постепенно името се променило на Треклена, а после и Трекляно. В турски данъчен регистър от 16-ти век името се среща с името Предошница. Днес жителите на околните села, както и от Сърбия, наричат селото Треклина.

Топ 10 на най-малките градове в България

В Трекляно може да се види възрожденската църква “Успение Богородично”, построена през 1860 г. върху основите на стара средновековна църква.
Всяка година на 28 август се провежда селски събор “Богородица”, който е главното обществено-културно събитие за цялото Краище. 

Традиционни ястия

Сред някои от най-характерните ястия за региона са:
* зелник - включва две съставки баница и “зелье” - всякаква зеленина, подходяща за ядене (зеле, цвекло, киселец, лапад, коприва, тиква и др.)
Зеленината предварително се нарязва и смачква, задушава се и се подправя със сол, кисело мляко и яйце. Поставя се в средата на тепсията, а точените кори (подобно на баницата) се подреждат по периферията на тепсията и се пече във фурна;
* колаче - малка тестена питка, на която по средата се поставя сурово яйце и така се пече;
* мачкан - в препържено масло се наронва стар, сух хляб. Консумира се с кисело мляко или сирене.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес