Черно море е почти изолирано от Световния океан, но дълбочината му достига до 2212 м и в него се оттича водосборен басейн с площ 2 милиона кв. км, заемащ около една трета от континентална Европа. Всяка година в него постъпват около 350 куб. км речни води от територията на 18 държави.
Колко реки се вливат в Черно море?
В Черно море се вливат три големи европейски реки: Дунав, Днепър, Днестър.
Българските реки, които приключват пътя си в Черно море, са 14. Те доставят от крайбрежната суша около 2 куб. км води годишно.
От тях директно в Чорне море се вливат Ахелой, Батова, Велека, Двойница, Дяволска река, Камчия, Резовска, Ропотамо, Шкорпиловска, Хаджийска.
Коя е най-дългата река в България?
Коя е най-голямата българска река, която се влива в Черно море?
Най-голямата река в България, която се влива в Черно море, е Камчия. Всяка секунда 9000 л от реката се вливат в Черно море, а през пролетта това количество достига 30 000 л. Дълга е 250 км и отводнява почти цялата Източна Стара планина, части от Предбалкана и малка част от Дунавската равнина.
В античността реката е известна с името Танисус, а през Средновековието като Тича.
Камчия и нейните притоци заемат района между разклоненията на Източна Стара планина. Реката се образува от Голяма и Луда Камчия, като за условно начало е приета Голяма Камчия. Двете реки (Голяма и Луда Камчия) се събират при с. Цонево и продължават да текат под името Камчия. Оттук реката се разлива и протича през “Лонгоза”. Дълбочината на реката достига до 5 м.
Устието на река Камчия е сред най-красивите места по българското Черноморие. Намира се на 34 км на юг от Варна. Впечатлява с широки плажове с пясъчни дюни, които започват от място, наречено Палеца на север и достигат до село Шкорпиловци на юг.
Резерват “Камчия”
В долното течение на река Камчия се намира най-голямата вековна крайречна гора в България, наречена “Лонгоз”, обявена за природен биосферен резерват. Камчийската гора наподобява джунгла. Тя е гъста, влажна и труднопроходима, преплетена с увивин растения, които на места стигат до 50 м.
Гората се е развила върху влажната низина. Образувана е след запълването на Камчийския лиман с речни наноси. Когато устието на Камчия се затлачи с пясък при силни вълни, при обилно снеготопене или проливни дъждове, водата в реката се надига, отстъпва назад и залива гората. Тогава само короните на дърветата стърчат над водата.
Коя е най-пълноводната река в България?
В лонгозната гора се срещат около 40 дървесни вида, много от които са на възраст над 150 години. Тук е едно от най-големите находища в България на блатно кокиче.
В резервата са наблюдавани 196 птици, сред които 56 са застрашени и редки видове. Тук зимуват зеленоглави патици, сиви и бели чапли и други видове. Тук е единственото в България зимовище на червеноглавата потапница. В реката се срещат 39 вида риби.
Язовири на Камчия
По самата река Камчия няма хидротехнически съоръжения, с изключение на водозащитните диги. По нейните 2 съставящи я реки и притоците й са изградени едни от най-големите язовири в България - "Тича", "Камчия" и "Цонево", както и десетки микроязовири, чиито води се използват за битово и промишлено водоснабдяване и за напояване на обширни обработваеми площи.
Язовир “Камчия” е с площ от над 9000 кв. км и е изграден през 1973 г. по поречието на река Луда Камчия. Водата му се отличава с ниско съдържание на нитрати и повишено количество на желязо. Около крайбрежието на язовира има чудесни възможности за къмпингуване и риболов.