Наскоро влязоха в сила новите правила за провеждане на изпитите за кандидат-шофьорите и се говори доста за школите, автомобилите и трудностите, които срещат обучаваните, което припомни на всички за този път, през който мнозина от нас са преминали. Любителите на автомобилите и автомобилните спортове със сигурност знаят къде и кога е създаден първият автомобил в света, но знаем ли кой притежава първия автомобил в България, както и кога се е провел първият шофьорски курс в родината ни? Слагайте коланите и потегляйте с нас на пътуване във времето, след което ще знаете отговорите на тези и други любопитни въпроси във връзка с темата първите в света на автомобилната индустрия.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Първият автомобил в света
Сред най-важните дати в историята на автомобилната индустрия е 29 януари 1886 година – денят, в който е подадена заявка за патент на превозно средство с бензинов двигател. Подателят е Карл Бенц, а превозното средство, изглеждащо странно поне в сравнение със съвременните автомобили, се казва Benz Patent-Motorwagen модел №1 и се движи със скромната скорост от едва около 16 км./ч. Независимо от странния му външен вид – прилича на част от файтон, триколка или каруца, ниската максимална скорост и трите колела, това е първият автомобил в света. Няколко години по-късно същият изобретател създава версия на 4 колела, наречена Victoria. Успехът на Бенц е колосален и днес освен автомобили брандът предлага камиони и автобуси.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Първият автомобил в България
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Малко след края на Освободителната война – през 1896 година – чехът Август Шедевив внася в България първият автомобил, който въпреки че бил примитивен като конструкция, с парен двигател и дървени колела, неминуемо привлякъл вниманието, тъй като бил първият автомобил в България. Наричан бил от местните огнена каруца и файтон без коне, тъй като повечето нямали познания за западната култура и постижения и нямали представа, че това е автомобил. Първият автомобил в България бил посрещат „на нож“ от файтонджиите, те били най-недоволни от появата му и изпитвали огромен страх, че този „файтон“ без коне ще отнеме хляба им, който заработвали, като превозвали пътници с файтоните си – единственият транспорт по онова време в София.
Първият дипломатически автомобил в България и първият шофьорски курс
Първият автомобил в България, използван за дипломатически цели, бил внесен от шведския търговски консул през 1902 година, първият в България автомобил с бензинов мотор се появява по улиците на страната две години по-късно, като доставката му е свързана с поръчка на Министерството на войната и негов шофьор бил лично министърът. Същото министерство е и организаторът на първите шофьорски курсове на територията на България. Обучаваните били едва 15 души, а техни учители били французи – Густав де Беновер и Етиен Гро.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Княз Фердинанд I, чиято отговорност и задача била да модернизира и изправи на крака младата и току-що освободена българска държава, също бил сред първите притежатели на автомобили в България.
Топ 10 съвета за избор на първа кола за млад шофьор
Първият товарен автомобил в България и първото автомобилно състезание
Първият автомобил в България, който е товарен, е внесен у нас от дружество „Изида“ и за техните цели и задачи през 1907 година, а 1914 година е годината на първото автомобилно състезание, проведено в България. Столицата ни София е мястото, където се провежда то.
Кога се появява законът за движение по пътищата?
Правилата за движение по пътищата са онези, които осигуряват безопасното придвижване и спазването им е от жизненоважно значение. Кога се зараждат тези правила? В началото на 20 век броят на автомобилите у нас бил толкова малък, че подобни правила не са били нужни. С нарастването на техния брой обаче, само няколко години по-късно бързо се заражда необходимостта от ясни правила за движение по пътищата. Първите такива са приети още през 1912 година, а най-любопитното от тях била разрешената максимална скорост – 15 километра в час. Уникално, нали?
Безаварийно шофиране и спазвайте правилата, те спасяват живот!