От 19 век, заради обширното отглеждане на маслодайна роза, областта, разположена южно от Стара планина и северно от Сърнена Средна гора, е известна като Розовата долина. Своеобразна столица на Розовата долина, градът на розите е Казанлък, град-благоухание и магия, в който туристите могат да се насладят на стари традиции в областта на отглеждането и обработването на рози в историко-етнографския комплекс „Кулата“. Посетите ли Казанлък – града на розите – не пропускайте да се насладите на ароматните цветя, посещавайки музея на розата, наблюдавайки примитивно розоварене и опитвайки вълшебното въздействие и силата на розовото масло.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/
Историята на розовото масло в града на розите
Сортът, от който се добива прочутото розово масло, ценна съставка за парфюмерията, козметиката и други сфери на промишлеността, носи наименованието Rosa damascena. Отглеждането на рози за добив на розово масло е традиция и поминък в България още преди Освобождението, като малко известен факт е, че са се добивали почти 1000 кг. годишно розово масло.
Казанлък се поклони пред героите на Освобождението на България
Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем
Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна
Това е сериозен добив, имайки предвид, че е необходим цял декар рози, за да се добият 100 кг. розово масло. Друг любопитен факт е, че около годините, в които е избухнала Първата световна война, са засадени у нас цели около 90 000 дка рози, което е рекорд на площите за отглеждане на рози за страната ни. Намалели са значително почти до пълното им заличаване през 30-те години на миналия век. Отглеждането на рози се възражда у нас след края на Втората световна война, като добивът и употребата на розово масло са най-активни и популярни през XIX и началото на XX век – години, в които ценното масло се превръща в скъпа и незаменима съставка на редица козметични и парфюмерийни продукти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Родопчани знаят: Ето каква е тайната на най-вкусния пататник
Община Казанлък е сред пионерите по иновативна грижа за здравето на детето
Три от градовете, разположени в Розовата долина – Казанлък – столицата на розите, Карлово и Калофер се превръщат в областите, в чиито земи се отглеждат най-обширните розови масиви и се добива най-много розово масло, а основните и главни производители и търговци на популярното и ценно розово богатство са фамилиите Шипкови, Кидови и Бончеви.
Не е случайно, че Карлово също претендира да бъде градът на розите, макар да е известен Казанлък като такъв. Условията за отглеждане на маслодайната роза в Карлово са отлични, което позволява и този град да добие популярност освен като роден на Дякона и като град на розите, известен с производството на розово масло. Подобна е и славата на Калофер, но все пак официално столица на Розовата долина остава именно Казанлък, приютил и музея на розата и историко-етнографския комплекс, свързан с отглеждането на рози и добива на розово масло.
Още: Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Какво се прави на Ивановден за късмет