Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой български водопад е сравнен от Вазов с Ниагарския

13 януари 2025, 20:00 часа

"Накрай града шурти, от твърде високо, струйка вода, това е знаменитият "радомирски водопад". Тая радомирска Ниагара в турско време беше по-голяма, но сега е намаляла и кьошкът до нея, на който турците пиеха кафето и ракията си, е изчезнал".

Този текст на Иван Вазов от пътеписа “До Радомир”, макар и видоизменен, е изписан върху мраморна плоча, закрепена на бигорна скала до един български водопад.

Пернишкият период в живота на Иван Вазов

Още: Кои са любимите места на Иван Вазов в нашата страна

По съвет на възрожденския будител Христо Г. Данов, Иван Вазов работи като преводач от турски на френски език на главния управител на новостроящата се жп линия София-Кюстендил. През есента на 1873 г. народният поет пристига в Перник и живее в къщата на чорбаджи Стойо, разположена в подножието на крепостта Кракра. Вдъхновен от красивата природа на района, Вазов пише пътеписите “Вискер планина”, Погановският манастир” и “До Радомир”. Именно в пътеписа “До Радомир” Вазов изразява възхищението си от приказен водопад, който сравнява с Ниагарския водопад.

Кой български водопад вдъхновява народния поет, за да го сравни с Ниагарския?

Бучалото

Водопад Бучалото е сред малкото “градски” водопади в България. Намира се в центъра на град Радомир, на река Изворска, която се спуска от планината Голо бърдо и значително увеличаваща водите си от карстов извор в покрайнините на града. След водопада река Изворска преминава през града и се влива в река Струма като неин ляв приток. При големи засушавания водопадът почти напълно пресъхва.

Още: Стихотвoрение за Бъдни вечер от Иван Вазов

С течение на времето и под влияние на външните земни сили се е образувала природна забележителност под формата на купол, в средата на който тече реката. През лятото в големите горещини в основата на “купола” температурата достига до около 12 градуса. Самият “купол” е с преобладаващо съдържание на варовик в скалите и е под заплахата на ерозия и изветряване.

Водопадът е с височина около 10 м и до него се стига много лесно. Предполага се, че по времето на Вазов, е бил значително по-висок, тъй като реката все още не е била каптирана. Нарича се “Бучалото” заради характерния бучащ тътен, който се чува наоколо от водата.

Как се стига до водопад Бучалото?

Ако влизате в Радомир от София, на около 500 м след табелата за началото на града, завийте наляво. На кръстовището ще се ориентирате по табелата, указваща посоката за хижа “Орлите”.

Още: Стихотворение на деня, 22 декември, от Иван Вазов

Пътят се спуска надолу. За да стигнете до входа на парка, трябва да завиете по втората пряка вдясно. Завоят е остър, след стръмно спускане, на около 200 м от главния път. Водопадът е вляво, под нивото на улицата.

Вдясно от скалата с плочата на Иван Вазов започва широка пътека, която стига до моста на улицата над водопада. Река Изворска не е голяма, затова най-подходящото време за посещение на водопада е през пролетта или след силни валежи.

Районът около водопада е облагороден и реконструиран през 2002 г.

Още: Отбелязваме 103 години от смъртта на Иван Вазов

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес