Турция е една от най-привлекателните страни за морска почивка в света. Близостта й с България я превръща в едно от най-посещаваните места от българи. Сред най-популярните курорти са Анталия, Кемер, Белек, Алания, Кушадасъ, Мармарис, Бодрум, Фетие, Айвалък.
Но знаете ли къде са най-близките турски плажове до България?
Чанаккале - между Европа и Азия
На по-малко от 600 км от София и на 450 км от Пловдив се намира Чанаккале - пристанищен град, разположен на южния бряг на Дарданелите с население от около 180 000 души. Подобно на Истанбул, Чанаккале се простира на два континента - Европа и Азия. Благодарение на фериботите за пешеходци и автомобили, които се движат постоянно между двата бряга, само за един ден може да сте в Европа и Азия.
Когато тези земи са част от Византия, днешният град се нарича Дарданелия, откъдето произлиза името на протока, свързващ Мраморно и Бяло море и където е разположен самият град. Днешното име произлиза от “Чанак калеси”, което означава “грънчарска крепост”, защото в миналото тук живели прочути грънчари.
И днес едно от най-приятните преживявания днес е разходка с ферибот до Дарданелите.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Град на Троя
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Градът е известен като най-голямото близко населено място до територията, считана за древна Троя. На юг от града се намира хълмът Хисарлък, свидетел на Троянската война и описан от Омир в “Илиада” и “Одисея”. Най-популярната забележителност е Троянският кон от филма с Брад Пит от 2004 г. “Троя”. Изложен е на брега на морето и е обект на снимки от почитателите на филма и легендата около него.
Троя е разрушавана няколко пъти и всеки път отново възкръсва като Феникс от пепелта.
Кой е най-южният плаж в България?
Какво привлича посетителите в Чанаккале?
Градът кипи от катери за разходка, яхти, катамарани, с които може да се порадвате на приятна разходка и почивка.
За турците Чанаккале е градът на бойната слава, където може да се види османската крепост, наричана Султание калеси. Крепостта е построена през 15-ти век по каноните на мюсюлманските архитектурни традиции и служила като резиденция на султана.
Всеки ден от Чанаккале заминават плавателни съдове за околните острови - Алибей, Гьокчеада и Бозджаада.
В Бозджаада може да се разходите из уютни тесни улички със зокум, с бели къщи и кокетни ресторантчета. Островът впечатлява и с прекрасен венециански замък на фона на ослепително белите къщи. Бозджаада привлича с многобройните лозя и винарски изби. След като дегустирате вино, може да се отпуснете на трите прекрасни плажа: Айазма, Пойраз и Игделик.
Гьокчеада - раят на сърфистите
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Едно от най-популярните места до Чанаккале е Гьокчеада - най-големият турски остров, около 280 кв.км. В превод от турски означава “небесен остров”. Гърците го наричат Имрос (”вятър”). Населението му е съставено от гърци и турци. Днес Гьокчеада е най-популярната дестинация за сърф, а българите са сред най-многобройните посетители.
Островът привлича най-вече любители на кайтсърф и уиндсърф поради термичния вятър, който през летните месеци брули хълмовете му от североизток. В източната част на острова са двата плажа за практикуване на тези спортове, като единият от тях гледа точно в тази североизточна посока с огромно количество вълни - мечта за всеки сърфист.
Кой е най-дългият плаж в България?
Плажовете на Чанаккале
Плажове с фин пясък и малки камъчета, кристална тюркоазена вода, планински пейзажи - всичко това ви очаква във великолепното Чанаккале. Планини и море - прекрасна комбинация, която ще очарова всеки.
Повечето плажове са разположени извън градските зони на Чанаккале и са сравнително диви. Градските плажове са сравнително тесни, средно дълги и добре почистени. Покрити са със смес от пясък и малки камъчета.
Водата постепенно увеличава дълбочината си. Средното разстояние от пътя до плажовете на Чанаккале е под 500 метра. Плажовете са лесно достъпни. До седем от тях се стига по-трудно, което означава, че трябва да вървите известно време пеша. До осем от плажовете се стига само от водата. Последните включват островни плажове и такива без път по сушата поради естествените граници.
Съществуват много диви плажове без инфраструктура. Дори и на тях ще намерите стандартното оборудване за плажовете: шезлонги, чадъри, ресторанти, душове и тоалетни.
Всяка година плажовете на Чанаккале привличат десетки хиляди хора както за релакс, така и за практикуване на сърф и кайтсърф.