Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои плодове са най-подходящи за закуска

26 ноември 2024, 06:00 часа

Първото нещо, което ви идва наум, са заредени чинии с протеини и въглехидрати, но всъщност в най-долната част на хранителната пирамида се намират градивните елементи на добре балансираното начало на деня. Пълни с хранителни вещества и достатъчно фибри, за да регулират освобождаването на захар в кръвта, плодовете вършат цялата тежка работа, чийто ефект търсим. Ето кои са най-подходящите плодове, които можем да включим в закуската си.

1. Цитрусови плодове

Цитрусовите плодове, като портокали, грейпфрути, лимони и лайм, са чудесен източник на витамин С, фибри, калий и фитонутриенти, имат противовъзпалителни и детоксикиращи свойства и могат да подобрят здравето на сърцето.

Още: Лекар: Банани - вдигат или свалят пикочната киселина

Грейпфрутът, по-специално, съдържа високо ниво на флавоноида нарингенин, за който се смята, че насърчава благоприятното функциониране на микробиома. Но този плод не е за всеки - известно е, че фитонутриентите в грейпфрута влияят на дозите на лекарствата, така че ако приемате някакви лекарства, не забравяйте първо да се консултирате с лекаря си.

2. Ябълки

Знаете какво казват - една ябълка на ден държи лекаря далеч от вас. Това може да се окаже вярно, когато разгледате всички хранителни ползи от ябълката. Богати на фибри, витамин С и антиоксиданти, ябълките са чудесен източник на флавоноид, наречен кверцетин, който има антивирусни и антибактериални свойства, и подсилва имунната система. Допълнителен бонус: Кверцетинът може да бъде особено полезен при хора със сезонни алергии.

Друго предимство на ябълките е, че те са много лесни за хапване в движение, което ги прави идеален избор за тези от нас, които често бързат сутрин. Фибрите ни помагат да се чувстваме сити за по-дълго време, което определено е нещо, което искаме закуската ни да съдържа, за да предотвратим безразсъдното похапване.

Още: Лекар: Фурми - как влияят на кръвната захар и могат ли да се консумират от диабетици

3. Малини

Малките, но пълни с аромат малини, са лесна добавка към много различни видове закуски - от смутита до овесени ядки, кисело мляко или дори препечен хляб с масло от ядки.

Малините са източници на разнообразни фитонутриенти и тъй като ядем плода цял (с кожата и семената), антиоксидантните и противовъзпалителните хранителни вещества се набавят лесно. Подобно на повечето плодове, малините също са чудесен източник на витамин С и фибри. Порция от една чаша малини съдържа около 8 грама фибри и 64 калории.

4. Нар

Още: Лекар: Кога е правилно да ядем плодове - преди или след хранене

За плод, който много хора пренебрегват, семената от нар са пълни с хранителни ползи. Тези рубинени, подобни на скъпоценни камъни семена, са богат източник на антиоксидантни полифеноли, наречени антоцианини, които могат да помогнат за защита на репликиращите се клетки от увреждане и са изследвани като средство за предотвратяване на рак на простатата, дебелото черво, белия дроб и гърдата.

Освен антиоксиданти, нарът е солиден източник на витамин С, витамин К, калий, фибри и фолиева киселина. За вкусна и питателна закуска добавете половин чаша 
семена от нар към купичка кисело мляко или овесени ядки.

5. Боровинки

С близо 4 грама фибри в порция от една чаша, боровинките са чудесен плод за сутрешна закуска. Боровинките са с повече ползи от фибрите - те съдържат и витамин С, манган и полифеноли, които имат антиоксидантни и противовъзпалителни свойства и могат да допринесат за здравето на сърцето и за намаляване на други хронични заболявания.

6. Киви

Кивито може и да не е толкова популярно, колкото ябълките и горските плодове, но е чудесен плод за закуска или всъщност по всяко време на деня. Отблъсква ви идеята да обелите и нарежете кивито? Просто го разрежете наполовина и изгребете плода с лъжица.

А сега за ползите за здравето: кивито е с високо съдържание на витамин С, който може да помогне за укрепване на имунитета. То е богато и на фибри, които могат да увеличат чувството за ситост и да помогнат за храносмилането.

7. Банан

Бананите съдържат устойчиво нишесте, което не се усвоява от тялото ни, а е полезно за бактериите в червата. Продължаваме да научаваме все повече и повече за значението на здравето на червата и за това как то играе роля за много различни функции в организма.

Бананите също така съдържат фибри, витамини от група В и минерали като калий, манган и магнезий.

Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес