На 6 декември православната църква почита Свети Николай, наречен „Побеждаващ“, чиито чудеса и милост спасявали бедстващи мореплаватели и рибари. Макар да е роден в Мала Азия, а мощите му да се съхраняват в Италия, в специално издигната базилика, носеща името му, Свети Николай е сред най-тачените светци в народния и църковния ни календар, а празникът му – един от най-почитаните зимни християнски празници у нас.
6 декември е и личен празник на носещите името на светеца и производни на него. Над 200 000 българи празнуват своя имен ден на 6 декември, като най-многобройни са кръстените Николай.
Подготовка за Никулден
Подготовката за празника започва ден-два по-рано още на деня на Св. Варвара и особено на Савинден, когато по стара традиция не само се сервират обредните ястия за Сава, но се приготвят и част от блюдата за трапезата за следващия ден – Никулден. Не е случайно, че народът казва, че: „Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава“. Именно Св. Никола е най-таченият от тримата светци, като Варвара и Сава са сочени в някои краища на страната за негови сестри, които имат за задача именно да подготвят празника му.
Св. Николай е господар на подводния свят според народните вярвания, светец-покровител на рибарите, с което са свързани и ястията, поднасяни на трапезата за празника му. Кои ястия трябва да са на трапезата за Никулден и какво задължително трябва да присъства на нея според църковния канон и народните вярвания?
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Кои ястия трябва да са на трапезата за Никулден
Традиционната трапеза за Никулден е пряко свързана с вярването, че светията е покровител на моретата, океаните, рибарите, а моряците го считат за свой небесен закрилник и спасител, поради което рибата и рибните продукти са абсолютно задължителна за празника. Трапезата за 6 декември е ритуална и всяко ястие има своето значение, родено от легендите, историите и вярата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Сред обредните ястия особено място заема пълненият шаран, обикновено с плънка от орехи – за да е здрава годината, лук и булгур, като колкото по-люспест е шаранът, толкова по-добре, тъй като на люспите се гледа като на богатство, те символизират парите, а това пък вероятно е свързано както с традицията да се слага люспа от рибата на празника портфейла, така и с факта, че 6 декември е и празник на банкерите и търговците.
Каква е символиката на шарана
Шаранът не е случайно избран за жертвена за празника риба, а заради стара легенда за Свети Николай, която разказва как именно шарани са спасили живота му, запушвайки образували се пробойни в лодката му по време на плаване в буря в открития океан. Изборът не на постни храни и не на месо, а именно риба да се поднася на обредната трапеза също не е случаен и далеч не е свързан само с факта, че светецът е покровител на рибарите и моряците, техен небесен спасител. Рибата не е чужда за християнската религия, в християнската традиция тя символизира Христос – знак за вярата и спасението, именно с риба той нахранил гладните, което е още една причина да присъства задължително и като главно блюдо на традиционната трапеза за Никулден. Кои ястия трябва да са на трапезата за Никулден освен рибата?
Други традиционни ястия за Никулден
Рибата не е единствената традиционна гозба за светлия християнски празник. На масата задължително присъства обредна пита, украсена с фигури на риби, лодки или други, характерни за светията символи. Масата изобилства и от постни ястия, сред които особено място заемат бобът, чушките и сармите с ориз, тиквата, житото, булгурът. Интересна е традицията да не се вдига масата цяла нощ, подобно на тази, която спазваме на Бъдни вечер, както и да се съхрани костта от главата на шарана, която се счита за лековита, а другите кости от изядената риба да се заровят в земята или да се изхвърлят в течаща вода, за да бъдат закопани болестите или отнесени от бързите води на реките и да не засягат семейството през новата година.
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат