Едно от най-важните неща е на Бъдни вечер трапезата да бъде богато отрупана и на нея да присъстват единствено постни ястия. Броят на гозбите трябва да е нечетен – 7, 9 или 12. Тези числа се свързват с дните от седмицата, месеците на една бременност и месеците в годината.
В днешно време не са много семействата, които спазват всички традиции, свързани с този светъл християнски празник. Важно е обаче да ги знаете и да ги предавате на следващото поколение, така че да се запазят във времето.
Дори да е трудно да се спазят всички традиции, то постната трапеза е съвсем изпълнима цел. В днешната статия ще ви разкажем малко повече за това какви ястие се слагат на Бъдни вечер на трапезата.
Какви ястия се слагат на Бъдни вечер – всичко, което трябва да знаем
Традицията повелява на този светъл празник на трапезата да присъстват храни, които имат свойството да набъбват – жито, боб, царевица и други. Счита се, че именно те ще допринесат за увеличаване на късмета в семейството.
Някои домакини избират да приготвят с боба чорба, салата или да го сварят предварително и с него да напълнят сушени червени чушки.
Какво не се прави на Бъдни вечер?
Постните сармички са следващата гозба, която си е заслужила мястото на трапезата. Може да се приготвят със зелеви или лозови листа, в зависимост от вкусовите предпочитания на човек .
Тиквеникът също присъства на масата. Разбира се, при направата му не се използват никакви продукти от животински произход. Да напомним, че Бъдни вечер е последният ден от постите.
В случай, че не сте привърженици на тази сладка баница, можете да изпечете тиква и да я гарнирате с мед и орехи, а с корите за баница бихте могли да приготвите зелник.
Задължение на домакинята е да замеси постна питка. Част от тестото се отделя настрана. С него се приготвят формички, с които се украсява хлябът и се пекат кравайчета за коледарите, които посещават домовете на хората след полунощ.
Не забравяйте да допълните трапезата с чесън, лук, орехи, мед. Каната с червено вино е също задължителна. Ако ли пък не сте привърженици на алкохола, можете да утолявате жаждата със сиропа от ошав. На Бъдни вечер не се сервира вода.
Всеки може да експериментира с гозбите, които да поднесе на празничната трапеза. Важно е техният брой да бъде нечетен и храните да са постни. Най-важно обаче е, че семейството е цяло – това е смисълът на празника!