Един от символите на новогодишната вечеря е баницата. В нея са скрити листчета с пожелания за здраве и берекет през Новата година, често написани в хумористичен стил. Баницата се приготвя специално за броя на хората, които са на трапезата, плюс още едно парче за Света Богородица. В полунощ, точно след като часовникът удари 12, баницата се разрязва и всеки чете своят късмет. Съвременните желания, за които хората мечтаят да се реализират, са здраве, късмет, любов или успешна кариера, печалба от лотарията, нов апартамент или кола и екзотични почивки. Това е съобразено със стремежите на хората.
Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем
Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна
На Нова година в цяла България се провеждат различни културни и спортни събития, които отразяват обичаите, традициите и историята на страната. Сред тях най-популярни са музикални концерти, изпълнения на живо, карнавали и празнични шествия. Хората се обличат в необичайни и забавни костюми със също толкова забавни маски на лицата си и излизат по улиците. В полунощ президентът се обръща към нацията по телевизията и започва празненство с фойерверки и звън на църковни камбани. Всичко това е придружено с пожелания за късмет и просперитет през следващата година.
Баница с КЪСМЕТИ за Нова година: Най-вкусната рецепта
Друга много важна част от новогодишната нощ е сурвакането. Това е един от най-известните ритуали в България. Започва рано сутринта на 1 януари. Група деца се събират и тръгват от къща на къща, като със сурвачка – дряново клонче, украсено с пуканки, сушени плодове, шарени парчета плат и вълна, удрят леко с него по гърба близки и приятели, като рецитират специално стихотворение, което им пожелава здраве и богатство. В замяна им се дават бонбони и пари, а много хора връзват красиви панделки на сурвачката на всяко дете.
Още: Родопчани знаят: Ето каква е тайната на най-вкусния пататник
Следват празниците на 6 януари – Йордановден. Отбелязва се Богоявление, един от най-почитаните празници в годината. Този ден е посветен на пречистващата сила на водата. Най-зрелищното събитие, което се случва на този ден, е когато свещениците хвърлят кръст в ледената вода на езеро, река или море. Младежите се надпреварват след него, като се опитват да го намерят първи, а победителят ще бъде здрав и късметлия през цялата следваща година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи
7 януари – Ивановден. С него завършва цикълът от коледни празници, а в православната църква е посветен на св. Йоан Кръстител, който окъпва Христос в река Йордан, признавайки го само за Божи син. Ритуалът за къпане от предишния ден продължава и в много отношения е още по-значим през този ден.