Някои хора смятат, че колкото по-дълъг е срокът на годност на млякото, толкова по-безполезно е то. Наистина ли е така? И каква е разликата между пастьоризирано и UHT мляко?
Когато избираме млечни продукти, обръщаме специално внимание на сроковете на годност. Понякога извара, сметана и кефир могат да се съхраняват не повече от седмица. В повечето случаи такива продукти вдъхват повече доверие - в крайна сметка те не съдържат консерванти или подобрители на вкуса и всичко е само здравословно и естествено.
Що се отнася до млякото, тази напитка вече може да се съхранява дори на топло място - обичайните тетрапакети са на рафтовете в магазините. Срокът на годност на това мляко е впечатляващ, защото може да се съхранява няколко седмици и дори месеци.
Защо пастьоризираното мляко може да е опасно?
За методите за преработка на мляко
Всяко мляко, което виждаме по рафтовете на магазините, трябва да бъде подложено на термична обработка. Това може да бъде пастьоризация, стерилизация или ултрапастьоризация.
Пастьоризацията е технология, при която млякото се загрява до 70-90 градуса и се държи при тази температура 30-60 минути. В резултат на това микроорганизмите в напитката са частично унищожени, като същевременно се запазват полезните свойства. Неотвореното пастьоризирано мляко може да се съхранява около 7-10 дни.
UHT млякото се подлага на топлинна обработка при температури над 125 градуса за няколко секунди. Преди отваряне това мляко може да се съхранява няколко месеца на стайна температура. След отваряне на опаковката трябва да се постави в хладилник.
Процесът на стерилизация на млякото се състои от топлинна обработка чрез нагряване над 100 градуса за 20–30 минути. В резултат на това се унищожават всички микроорганизми и ензими.
Каква е разликата между прясно, пастьоризирано и UHT мляко
Здравословно ли е пастьоризираното мляко?
Ултрапастьоризацията е най-модерният начин за обработка на млякото. Почти всички бактерии в напитката умират. Ултрапастьоризираното мляко в запечатана асептична опаковка е микробиологично стерилно.
Съществува мит, че към UHT млякото се добавят консерванти и антибиотици, за да се увеличи срокът на годност. Това не е вярно. При нагряване до много висока температура не остават микроорганизми, които да развалят продукта - така че няма смисъл от допълнителни добавки.
При правилна обработка и качествено опаковане основните хранителни вещества в UHT млякото се запазват. Това означава, че напитката запазва своите предимства.
Важно: термичната обработка може да причинидо частично разрушаване на фолиева киселина, витамини В, С, но не влияе на съдържанието на млечен протеин, калций и други микроелементи.
От всичко това можем да заключим, че всяко мляко, което видите на тезгяха, ще бъде от полза за вашето здраве. Разбира се, напитката с най-кратък срок на годност може да запази повече хранителни вещества, като витамини от група В и витамин С. Въпреки това, някои производители на ултрапастьоризирано мляко минимизират процеса на загубата им.
Някои производители посочват на опаковката на млякото, освен стандартните срокове на годност, включително региона, от който идва кравата, както и нейната порода. Ако вземете предвид такива нюанси, можете да научите много за продукта.