На 27 януари според църковния календар православните християни почитат Свети Йоан Златоуст. Ето какви са традициите, знаците и забраните на тази дата и какъв църковен празник се празнува от вярващите днес според стария стил.
Какъв църковен празник е на 27 януари?
Православният празник 27 януари (9 февруари стар стил) е в памет на пренасянето на мощите на Йоан Златоуст, архиепископ на Константинопол, един от тримата вселенски архиереи и учители.
Йоан е живял през 4 век. Той е роден в Антиохия и е бил отгледан единствено от майка си. Йоан се научил да чете и пише рано, преподавайки му уроци едни от най-добрите философи и реторици. Той бил кръстен на 20-годишна възраст. Три години по-късно става четец в църквата, а след смъртта на майка си приема монашество.
Какъв църковен празник е на 26 януари - традиции и обичаи
Йоан отказал епископския сан и отишъл да живее 4 години в пустинята: там написал произведения, които по-късно станали известни. След това Йоан се заселил в усамотена пещера и живял там две години в пълно мълчание, но поради влошеното си здравословно състояние бил принуден да се върне в Антиохия, където първо станал дякон, после презвитер, а след това и архиепископ на Константинопол.
По време на неговото ръководство духовенството преживяло период на просперитет, а самият Йоан станал пример за подражание. За своя сметка той поддържал няколко болници и две сгради за поклонници. Светецът съставил и реда на литургията.
Какъв църковен празник е на 25 януари - традиции и обичаи
Йоан неведнъж е бил преследван и е бил изпращан на заточение. На последното заточение Йоан Златоуст умира - в селището Комана (недалеч от Сухум). 31 години след смъртта му император Теодосий II наредил мощите на светеца да бъдат пренесени в Константинопол – оказало се, че са нетленни. 27 януари е денят на пренасянето на мощите на светеца.
Йоан получил прозвището Златоуст заради особения си талант на проповедник. Почитан е наравно с Василий Велики и Григорий Богослов и заедно са смятани за Вселенски светци и учители.
Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Православният празник на 27 януари според Юлианския календар е денят на паметта на Света равноапостолна Нина.
Какво казват знаците за 27 януари?
В народа 27 януари е празникът Златоустовден или Златоустов огън, а знаците, по които народът е гадаел, са следните:
- ако прозорците в къщата са замъглени - ще стане по-топло;
- ако кучето ляга на снега - ще започне виелица;
- ако дърветата са покрити в слана - очаква се бързо затопляне;
- ако има бели облаци в небето - очаква се студ;
- ако слънцето залязва рано - трябва да се подготвите за слана.
Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
В старите времена на този ден цялото семейство се е събирало близо до горящата печка - предците ни са вярвали, че това обещава мир и просперитет в къщата.
Какво не трябва да правите на 27 януари?
На църковния празник 27 януари, както и в други дни, църквата осъжда гнева, мързела, алчността, завистта и отчаянието. Не можете да отмъщавате, да отказвате помощ, да използвате неприличен език, да ругаете или да осъждате.
Според популярните народни суеверия има определени забрани за този ден. Една от тях е свързана с острите предмети - народната мъдрост съветва да внимавате при работа с остри предмети. Да се порежете в деня на Йоан Златоусте лоша поличба, която обещава проблеми.
Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Какво можете да правите на 27 януари?
На православния празник на 27 януари вярващите се обръщат с молитви към Йоан Златоуст, като застъпник за нас пред Господа. Вярващите се обръщат към светеца с молитви да им помогне в ученето и ограмотяването, както и да преодолеят отчаянието. Светецът се смята и за покровител на семействата.
Според народните поверия на този ден огънят има лечебна сила и ако болен седне до открит огън, със сигурност ще оздравее. Затова вечерта на 27 януари цялото семейство трябва да се събере около горящ огън.
Какъв църковен празник е на 21 януари - традиции и обичаи