Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

21 януари 2025, 20:06 часа

На 22 януари според новия църковен календар православните почитат свети апостол Тимотей, Прпмчк Анастасий Перски; Св. свщмчк Петър, еп. Български; Св. мчк Сионий Български. Ето какви са традициите, поличбите и забраните на тази дата и кой църковен празник се чества днес от вярващите по стар стил.

Какъв църковен празник е на 22 януари?

Православният празник 22 януари (4 февруари по стар стил) е денят на паметта на 70-годишния апостол Тимотей, ученик на апостол Павел и първият епископ на Ефес.

Апостол Тимотей е живял през 1 век, той е от град Листра в Мала Азия. Един ден апостолите Павел и Варнава дошли при него в града с проповедта на християнството. По молитвата на св. Павел бил излекуван куц по рождение младеж, след което много жители повярвали в Христос и се кръстили, сред които Тимофей с майка му Евникия и баба Лоида.

Какъв църковен празник е на 21 януари - традиции и обичаи

Тимотей станал ревностен ученик на апостол Павел и скоро станал негов спътник и помощник в проповедта. Апостол Павел наричал Тимотей свой син и 15 години по-късно го ръкоположил за епископ на Ефеската църква.

Свети Тимотей завършил мъченически живота си: когато езичниците в Ефес празнували празник в чест на идолите, апостолът се опитал да ги спре и да проповядва вяра в Христос. Езичниците се нахвърлили с ярост върху светеца и го убили с камъни. През 4-ти век светите мощи на апостол Тимотей са преместени в Царгород (известен още като Константинопол, а сега Истанбул), в църквата на Светите апостоли.

Също така на 22 януари, според новия стил, в църквата се почита паметта на преподобномъченик Анастасий Перски, дякон.

Какъв църковен празник е на 19 януари - традиции и обичаи

Анастасий е роден в Персия в езическо семейство, но от малък приел християнството. Както свидетелства историята, Анастасий бил интелигентен и благочестив човек с дълбоки християнски убеждения. Той бил известен със своята добродетел и голяма вяра.

Анастасий служил в двора на персийския цар и християнската му вяра била добре известна сред придворните. Има доказателства, че Анастасий е заемал висок пост в царския двор, но е запазил непоклатима вяра в Христос. С течение на времето това станало повод за подозрение сред персийските владетели, които били езичници и враждебно настроени към християните.

 

Когато по време на управлението на персийския цар Шапур II (от 309 до 379 г.) в Персия започнало активно преследване на християните, Анастасий станал жертва на тези репресии. Той бил обвинен, че изоставя поклонението на езическите богове и не участва в езически ритуали. Анастасий бил задържан и подложен на множество изтезания.

Какъв църковен празник е на 18 януари - традиции и обичаи

Има няколко версии за мъченическа смърт на светец. Според една от версиите той бил обезглавен, защото отказал да се отрече от Христос. Други източници съобщават, че той първо е бил бит и изтезаван и след това екзекутиран. Въпреки това, една от най-разпространените версии сочи, че той е бил убит, защото отказал да изпълни заповеди за поклонение на езическите богове.

На 22 януари според Юлианския календар църквата почита мъченици Полиевкт и Свети Евстратий.

Какво казват поличбите за 22 януари?

По поличибите за деня се гадае какво ще е времето в близко бъдеще и каква реколта се очаква. Ако прозорците в къщата са "замъглени", това вещае затопляне. Ако по външната страна на прозорците се появят мразовити шарки - ще бъде студено дълго време. Ако има снеговалеж на празника, това вещае добра реколта от зърно. Ако денят е слънчев, това вещае ранна пролет.

В народния календар 22 януари е празникът на Тимофей Среднозимен. Нарича се така, защото този ден се счита за средата на зимата.

Какъв църковен празник е на 17 януари - традиции и обичаи

Какво не може да се направи на 22 януари?

На църковния празник 22 януари, както и на всеки друг, не трябва да клеветите, да желаете зло, да отмъщавате, да се карате, да обиждате някого, както и да отказвате помощ. Църквата осъжда мързела, омразата, завистта, алчността, отчаянието.

Какво не може да се направи днес според народните знаци: да оставате без работа и да тръгвате на дълъг път - може да е неуспешен. Не трябва и да изнасяте боклук от дома си - щастието ще отиде с него.

Какъв църковен празник е на 15 януари - традиции и обичаи

Какво може да се направи на 22 януари

На православния празник днес хората се обръщат към свети апостол Тимотей - молят му се за здраве, сила, помощ в работата, укрепване на вярата и напътствие в истинския път.

Според народните обичаи на днешния ден е обичайно да се помага на близките с нещо - това ще осигури благополучие в семейството.

Какъв църковен празник е на 14 януари - традиции и обичаи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес