На 21 януари според църковния календар православните християни възпоменават Свети Максим Изповедник и св. мъченик Неофит. На този ден имен ден празнуват Неофит, Максим, Валери, Валерия, Максимилан, Агнеса. Ето какви са традициите, поличбите и забраните на тази дата и какъв църковен празник се чества на тази дата от вярващите по стар стил.
История на празника
Свети Максим е роден в Константинопол около 580 г. Получил добро образование, бил съвестен човек и скоро станал първи секретар на византийския император Ираклий. Максим не харесал придворния живот и отишъл в Хрисополския манастир (на отсрещния бряг на Босфора - сега Скутари). Там той приел монашески обети и благодарение на своите добродетели, бил избран за игумен на манастира.
Какъв църковен празник е на 20 януари - традиции и обичаи
Малко по-късно теолозите поканили Максим в Александрия, където проповедникът говорил срещу ересите на монофизитите и монофелитите, а също така инициира свикването на Латеранския събор, който осъди монофелитството. Сред привържениците на ереста имало много влиятелни хора - Максим бил обвинен в предателство и затворен. Монахът бил жестоко изтезаван и след това заточен в Колхида. Тогава се случило нещо невероятно: светецът, на когото отрязали езика и ампутирали дясната му ръка, възвърнал способността си да говори и пише. Максим Изповедник оставя след себе си голямо богословско наследство.
Свети Неофит е роден в град Киликия, вероятно през 3-ти или 4-ти век (съвременна Южна Турция). Подобно на много други ранни християни, той е бил принуден да се изправи пред жестоко преследване. Според литературни източници той бил млад, благочестив християнин, израснал в християнско семейство.
Какъв църковен празник е на 19 януари - традиции и обичаи
Неофит бил отдаден на служба на Христос и активно подкрепял християнската вяра във време, когато християните често били преследвани заради своите вярвания. Неговият религиозен живот и служение го довели до по-късно мъченичество.
По време на преследването на християните, което стана обичайно по време на управлението на императори като Диоклециан и Максимиан, Неофит бил арестуван заради вярата си. По време на разпитите той не се отказал от християнската си вяра, не отказал да служи на Христос, за което претърпял жестоки мъчения.
Какъв църковен празник е на 18 януари - традиции и обичаи
Заради отказа си да принесе жертва на езическите богове, Свети Неофит бил подложен на мъчения, включващи побой, изгаряне и други форми на физическо изтезание, за да го принудят да се отрече от християнската вяра. Въпреки това той остана твърд във вярата си.
Според някои източници свети Неофит бил екзекутиран и неговата мъченическа смърт станала доказателство за неговата голяма преданост към Христос. Това мъченичество става пример за много други християни от онова време, вдъхновявайки ги да се противопоставят на преследването.
Православният празник на 21 януари, според Юлианския календар, е денят на паметта на Свети Григорий Чудотворец и Григорий Отшелник, Печерски.
Какъв църковен празник е на 17 януари - традиции и обичаи
Какво може да се прави на 21 януари - традиции и обичаи
Признаците на този ден говорят за времето и реколтата:
- ако времето е ясно - пролетта ще е топла;
- ако в полунощ луната се вижда през облаците - ще има добра реколта в нивите;
- ако небето е ясно през деня - очаквайте слани;
В народния календар на 21 януари е празникът на Максим Утешител. Според народните обичаи на този ден съпругът и съпругата трябва да се хванат за ръце и да отърсят сланата от дърветата - вярва се, че това ще донесе щастие в къщата.
Какъв църковен празник е на 15 януари - традиции и обичаи
На православния празник на 21 януари вярващите те се обръщат към Свети Максим като застъпник за нас пред Бога - молят се за застъпничеството на вдовици и сираци, молят за утеха при обиди, беди и скърби. На този ден се почитат състрадателните хора, които някога са се притекли на помощ.
Какво не може да се прави на 21 януари - основните забрани
На църковния празник на 21 януари не можете да желаете зло, да отмъщавате, да отказвате помощ, както и да ругаете, обиждате някого. Църквата осъжда мързела, омразата, завистта, алчността, осъждането и отчаянието.
Не трябва да се карате, особено с близки. Също така не трябва да давате сол на заем - щастието и богатството ще напуснат къщата ви, ако нарушите тази забрана.
Какъв църковен празник е на 14 януари - традиции и обичаи