Утре, 18 януари, в православния календар е денят на паметта на Свети Атанасий и Кирил, архиепископи Александрийски. Празникът е известен още като Атанасовден. Имен ден празнуват всички с имената Атанас, Атанаска, Живко, Живка,Трайка, Таско, Наско, Тана, Наца. Ето какви са традициите и обичаите, свързани с празника.
Традиции, обичаи и забрани, свързани с празника
На този ден е забранено да се занимавате с тежък физически труд. Нашите предци вярвали, че не трябва да се караме с роднини или да им отправяме обиди, в противен случай кавгата ще се проточи цяла година. От 18 януари до Великден, според народните вярвания, не може да се прави сватба. На 18 януари са забранени не само кавгите, но и преяждането· Освен това сънищата, сънувани в нощта на този ден, не е позволено да бъдат разказвани. Но същевременно трябва им да обърнете внимание - именно на този ден те са пророчески.
Какъв църковен празник е на 17 януари - традиции и обичаи
Също така се вярва, че 18 януари е лоша дата за отиване в съда, тъй като има голям шанс да се загуби делото.
Обикновено на този ден са най-тежките студове през зимата. Нашите предци са вярвали, че половината зима вече е отминала и след Атанасовден трябва да започне затопляне.
Нашите предци са вярвали, че в този ден влюбените не трябва да излизат на среща, още по-малко да присъстват на сватба. Всички любовни връзки, започнати на този ден, ще бъдат неуспешни.
Въпреки че на този ден е забранено да се работи, жените могат да се занимават с домакински дейности. Денят е добър за направата на талисман за семейството - той със сигурност ще донесе късмет и щастие. На този денн предците ни са правили и гадания за времето.
Какъв църковен празник е на 15 януари - традиции и обичаи
Ако небето е безоблачно - пролетта ще дойде рано. Топенето на снега на този ден показва, че лятото ще бъде дъждовно.Снеговалежът е добра поличба - за голям добив на мед. Ако на 18 януари птиците летят ниско над земята, ще има лошо време. Ако е имало снежна буря, зимата ще е по-дълга. Ако по обяд слънцето излезе, очаква се ранна пролет.
История на празника
Свети Анатасий е бил архиепископ на Александрия в средата на 4 век. Той е известен с борбата си срещу арианската ерес, която отричала божествената природа на Исус Христос. Анатасий твърдо застанал зад истинското разбиране на Троицата, насърчавайки доктрината, че Синът е единосъщен с Отца.
Какъв църковен празник е на 14 януари - традиции и обичаи
Той участвал в Никейския събор през 325 г., който осъдил арианството. Св. Атанасий е бил голям защитник на Никейския символ на вярата. След смъртта на светия Александрийски архиепископ, Анатасий станал негов приемник, но дейността му била подложена на изпитания от многобройни гонения от арианите и императорите, които подкрепяли тази ерес.
Анатасий бил подложен на много гонения и пречки в служението си поради ситуацията по онова време. Въпреки това той останал верен на призванието си и служил на Църквата до смъртта си през 373 г.
Какъв църковен празник е на 13 януари - традиции и обичаи
Кирил Александрийски е наследник на Свети Анатолий и дейността му обхваща периода от 412 до 444 г. Той е бил известен с борбата си срещу ересите, по-специално срещу несторианството. Кирил е бил активен участник и влиятелен член на Вселенския събор в Ефес (431 г.), който осъжда несторианството и потвърждава, че Мария е Богородица, защото е родила Христос като Син Божий.
Той също така става автор на много богословски трудове, сред които най-известният е неговият трактат "Тълкуване на Евангелието от Йоан". Кирил активно защитавал православното християнство срещу различни ереси, като формирал богословска рамка, която помагала на Църквата да укрепи своята вяра в трудни времена. Свети Кирил също активно работил за запазване единството на Църквата и подкрепял православието срещу еретическите движения на времето. Неговата дейност и множество богословски трудове го направили един от най-великите отци на Църквата.
И двамата светци – Анатасий и Кирил – оказват голямо влияние върху развитието на християнското богословие и църковната политика, като защитават автентичното християнско учение и се борят срещу ересите, застрашаващи единството на Църквата.
Какъв църковен празник е на 11 януари - традиции и обичаи