На 17 януари според църковния календар се възпоменава Свети Антоний Велики. Имен ден празнуват всички с имената Антон, Атониа и производните им. Ето какви са традициите, знаците и забраните на тази дата и какъв църковен празник се празнува според стария стил.
Какъв църковен празник е на 17 януари?
Православният празник 17 януари (30 януари стар стил) е денят на паметта на Свети Антоний Велики , който се смята за един от най-известните раннохристиянски светци.
Какъв църковен празник е на 15 януари - традиции и обичаи
Антоний е роден в Египет, близо до Тиваидската пустиня, през 251 г. Според легендата още в младостта си той слушал Свещеното писание и го запомнял наизуст. На 20-годишна възраст Антоний останал сирак, продал наследството си, раздал всичките си пари на бедните и напуснал родния си край.
Антоний се заселил в една колиба в планината и започнал да изкарва прехраната си с труда си. Той посветил живота си на молитва - молел се да бъде избавен от изкушенията. Антоний имал видение с отшелник, който се молил постоянно. В пост, молитва и труд прекарал 85 години. Той напуснал колибата си само 2 пъти - за да подкрепи и утеши християните, затворени от император Максимиан и да защити православната вяра от ересите на манихеите и арианите. Монахът почина на 105-годишна възраст. В планината, в която живеел, скоро след смъртта му се появили манастири и пещери на други отшелници и праведници.
Какъв църковен празник е на 14 януари - традиции и обичаи
Мощите на светеца се съхраняват във Франция, в църквата на град Сен-Антоан близо до Виен и в град Арл. Църквата почита Антоний Велики като един от бащите на монашеството и велик християнски подвижник.
Православният празник на 17 януари, според Юлианския календар, е Съборът на 70-те апостоли, както и денят на паметта на св. Ахила, Киево-Печерски дякон. По знаците на деня можете да разберете какво ще бъде времето и също така да предскажете бъдещата реколта. Ако се забелязват облаци, плаващи ниско в небето, това вещае студено време. Ако изгревът е яркочервен, през деня ще има силен вятър. Ако звездите са ярки през нощта, това вещае слана и слънце на следващия ден. Ако има снежни шапки по дърветата, тази година ще има много мед.
Какъв църковен празник е на 13 януари - традиции и обичаи
Според народните вярвания 17 януари е празникът на Антоновден или Антон Перезимник. Наричан е така, защото половината зима вече е отминала.
Какво не трябва да правите на 17 януари?
На църковния празник 17 януари, както и на всеки друг ден, църквата осъжда гнева, омразата, мързела, завистта и алчността. Няма нужда да отказвате помощ, не трябва да ругаете, да използвате нецензурни думи или да клюкарствате.
Какъв църковен празник е на 12 януари - традиции и обичаи
Какво не може да се направи днес според популярната мъдрост: не трябва да споделяте за плановете си, в противен случай те няма да се сбъднат. Забранено е шиене и плетене - в старите времена са вярвали, че по този начин можете да „зашиете“ или „да завържете“ безпаричието към дома си. Според вярванията на този ден трябва особено внимателно да следите думите си - те са надарени с магическа сила. На този ден човекн не трябва да бъде мързелив - Свети Антоний е бил много трудолюбив.
Какво можете да правите на 17 януари
На православния празник на 17 януари можете да се обърнете към Свети Антоний с молитви - светецът, като застъпник за нас пред Бога, може да бъде помолен за предпазване от болести, помощ в справяне с ежедневните трудности и семейните проблеми.
Според народния обичай денят обикновено е посветен на ежедневни грижи и задължения - пране, почистване на къщата и стопански постройки. В старите времена жените са приготвяли кръгъл обреден хляб с пшенично брашно. Кръгът символизира слънцето, а както са вярвали нашите предци, то има лечебна сила.
Какъв църковен празник е на 11 януари - традиции и обичаи