На 12 януари според новия църковен календар се почита Света Татяна Римска, както и Свети Сава, архиепископ Сръбски. На този ден имен ден празнуват всички с имената Таня, Татяна, Траяна, Сава. Празникът се свързва с определени традициите, обичаи, знаци и забрани. Ето какво трябва и не трябва да се прави на тази дата.
Какъв църковен празник е на 12 януари?
Православният празник 12 януари (24 януари стар стил) е денят на паметта на света мъченица Татяна , живяла през III век в Рим, както и на Свети Сава, архиепископ Сръбски.
Татяна произлиза от богато християнско семейство. Тя била възпитана в християнска вяра. Когато момичето навършило пълнолетие, решило да се откаже от брака и да се посвети на служене на църквата.
Какъв църковен празник е на 11 януари - традиции и обичаи
Един ден езичниците заловили Татяна и я довели в храма на Аполон - там принудили дяконисата да се поклони на статуята на бога. Татяна започнала да се моли на Исус, в същия момент станало земетресение, което срутило част от храма. Чрез молитвата на Татяна статуите на езическите богове били унищожени три пъти, момичето било подложено на мъчения, но раните зараснали за една нощ. По време на едно от тези мъчения Татяна започнала да се моли на Бог и Той изпратил четири ангела на нейните мъчители - след което палачите повярвали в Христос. Други гонители осъдили мъченицата на екзекуция - и баща й бил екзекутиран заедно с нея.
***
Архиепископ Сава е един от най-почитаните светци в Сръбската православна църква. Той основал автокефалната Сръбска православна църква и станал неин първи архиепископ от 1219 г.
Какъв църковен празник е на 10 януари - традиции и обичаи
Сава е роден около 1169 г. в семейството на владетели Неманя. Когато навършил 17 години, приел монашество на Света гора. След 4 години бащата на Сава абдикирал от трона на сръбското кралство и също станал монах. Заедно със Сава, в Света гора, те основават Хиландарския манастир. Майката на Сава, Анна, по-късно също приела монашество, а след смъртта си била канонизирана като преподобна Анастасия Сръбска.
През 1208 г. Сава се завърнал в Сърбия, създал автокефална Сръбска православна църква и станал неин първи архиепископ. Той също така създал 8 нови епархии, където неговите ученици станали епископи. Сава също изпратил свещеници в различни части на държавата с проповеди и църковни тайнства. В сръбските манастири са били въведени уставите на Света гора, на манастирите в Мала Азия и Палестина.
9 януари - какъв църковен празник е днес, какво трябва и не трябва да се прави
През 1234 г. Сава отива в Йерусалим, а в Палестина основава манастир и болница за православни поклонници. На път за дома, в България, архиепископът умира и е погребан в българската столица Търново. През 1237 г. сръбският крал Владислав, племенник на Сава, пренася мощите на светеца в Милешевския манастир.
По знаците на деня можете да разберете какво ще бъде лятото:
- Ако небето е без звезди - времето ще се промени;
- Ако вали сняг - времетоп през лятото ще е променливо;
- Ако вятърът духа от юг - ще има топло и плодородно лято.
8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре
Какво не трябва да правите на 12 януари?
На църковния празник 12 януари, както и на всеки друг ден, е забранено да се използва нецензурен език, както и да се проявява завист.
Какво не можете да правите днес според народната мъдрост: на този ден не трябва да се кълнете, светицата не толерира конфликти. Също така не трябва да пиете алкохол - според народното вярване пиян човек може да привлече злите духове по миризмата.
Какво можете да правите на 12 януари
На православния празник на 12 януари вярващите се обръщат към светците с молитви - молят за закрила от врагове, клевети, преследване.
В старите времена на този ден е имало обичай да се пече питка, която символизира слънцето - това се прави от най-възрастната жена в семейството и тя раздавала питката на всички домашни. Смята се, че на този ден е необходимо да се извърши добро дело преди залез слънце - да се даде милостиня, да се помогне на нуждаещите се, да се нахранят птици или бездомни животни, да се участва в благотворителност. Вярва се, че по този начин доброто ще се върне стократно и Света Татяна ще ви помогне да изпълните вашето заветно желание.
Какъв църковен празник е на 8 януари - традиции и обичаи