Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво трябва да знаем за пречиствателите на въздух

01 март 2022, 16:45 часа

Алергия към цветен прашец, астма, домашни любимци... Респираторните заболявания са все по-настояща реалност и разпространението им продължава да нараства. Ако това е вашият случай, може би сте обмислили закупуването на пречиствател на въздуха (или дори препоръчан от здравния персонал), устройство, което изглежда много подобно на климатиците, но с мисията да връща по-добър въздух от този, който улавят.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Как работи един пречиствател на въздух?

Мисията на пречиствателя на въздуха е да елиминира елементите, присъстващи във въздуха : цветен прашец, акари, прах, тютюнев дим... като цяло, замърсители. В резултат на това той връща по-чист въздух и в някои случаи с по-малко миризми, тъй като те улавят частиците, отговорни за него.

За да задържат тези частици, те първо улавят въздуха от околната среда с помощта на вентилатор и след преминаване през филтрираща система, където са уловени примеси, въздухът се връща в стаята.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Високоефективните филтри предлагат ефективно и безопасно решение. Разбира се, те не са перфектни и изискват периодичната им подмяна, за да продължат да изпълняват мисията си. Всъщност, отправната точка при избора на пречиствател на въздуха ще бъде точно да се знае каква степен на задържане предлагат.

Капацитетът на задържане на филтъра, който интегрира пречиствателя на въздуха е от съществено значение, тъй като определя качеството на въздуха, който ще бъде изпуснат в помещението. В този смисъл препоръката е да се търсят модели, които имат HEPA (High Efficiency Particulate Air) филтри, а не "HEPA тип".

Защо този нюанс? За да може един филтър да се нарича HEPA, той трябва да отговаря на определени стандарти, тоест трябва да улавя всички частици, равни или по-големи от 0,3 микрона в диаметър с 99,97% ефективност.

Мощност

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Като цяло, колкото повече кубически метри трябва да покрием, толкова повече мощност ще ни е необходима. Тази мощност обикновено се дава като функция на пречистения въздушен поток за единица време.

В случай, че няма достатъчно мощност, пречиствателят на въздуха ще бъде принуден да работи по-дълго време, нещо, което в дългосрочен план ще повлияе както на работата на устройството, така и на неговия полезен живот и консумация на електроенергия.

Шум

Лесно е да пренебрегнете раздела за шума при избора на пречиствател на въздуха. Това егрешка, за която ще платим веднага щом го извадим от кутията и пуснем в експлоатация.

Въпреки че е вярно, че поради своите размери това е преносимо устройство, трябва да имаме предвид, че пречиствателят на въздуха ще работи в дома ни непрекъснато, в наше присъствие и понякога, когато спим или извършваме дейности, изискващи тишина. 

В този смисъл си струва да погледнете нивото на генерирания шум, като винаги търсите тези, които са по-тихи или които имат нощен режим. Използването му в стаята на бебето обаче не е същото като поставянето му в офис.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес