Най-често срещаните птици са врабчетата. Срамежливи и шумни, те живеят до хората по всяко време на годината. Техните характеристики и навици са добре проучени от орнитолозите.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Врабчетата имат специални навици
Врабчетата са малки птици с незабележимо кафяво-кафяво оперение. Височината им е 14-18 см, теглото - 21-37 г, размахът на крилете - 19-25 см. Мъжките се отличават със сива шапка и черна връзка, чийто размер показва неговия статус. В покой сърцето на птицата бие със скорост 400–600 удара в минута, но по време на полет се увеличава до 1 000 удара.
Още: Поверия за врабчетата - добър или лош късмет носят?
Следователно врабчетата не могат да летят повече от 20 минути; Те могат да получат инфаркт от страх.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Защо врабчетата скачат? Лекото им тегло им позволява да скачат от клон на клон, а на земята с един скок могат да изминат по-голямо разстояние, отколкото при ходене с късите си крака. Специалната структура на крайниците също допринася за скачането.
Пилетата се хранят с протеинови храни
Какво ядат врабчетата? Птиците се хранят предимно с растителна храна. Това са селскостопански семена, зърнени култури, цветни пъпки, семена от плевели и треви. Те също кълват горски плодове (касис, череши, грозде). Но през пролетта и лятото родителските врабчета хранят пилетата си с протеинови храни: насекоми, ларви, гъсеници, листни бръмбари и листни въшки. Те внимателно изследват листата на растенията и почвата под тях, търсейки плячка.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Изчезва ли врабчето в България?
В същото време буци пръст се отблъскват с клюн и глава. Врабчетата събарят листните въшки от издънките на розите и овощните дървета с крилата си и след това ги събират на земята в клюна си.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Като се има предвид, че врабчетата излюпват пилета 2-3 пъти на сезон, огромен брой насекоми се унищожават, за да ги хранят. През зимата врабчетата се нуждаят от човешка подкрепа. Те нямат мастни запаси, така че могат да живеят не повече от 2 дни без храна. Те могат да се хранят с различни семена и сушени плодове.
Но хлябът, млечните продукти, сладките и киселите краставички са вредни за птиците.
Врабчетата са плодовити птици
Още: Днес е празникът на врабчето
Продължителността на живота им е средно 4-5 години, но има дълголетници - 9-11 години. Повечето птици умират в ранна възраст. Врабчетата се размножават от март. Още тогава се чува силното им чуруликане, започват шумни битки с крясъци, когато самонадеяни младежи се бият за женската.
След като се разделят на двойки, врабчетата започват да строят гнезда. Яйцата се снасят за първи път през април. Врабчетата са плодовити, така че след първото люпило през лятото ще има второ люпило, а в топъл климат дори и трето.
Женските снасят 5–7 бели яйца с кафеникави петна и ги мътят 11–13 дни. След обилно хранене с насекоми, пилетата започват да добавят семена. Само след 10 дни те започват да излитат от гнездото.