Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да правите, когато забележите ТЕЗИ есенни вредители по растенията

18 септември 2021, 18:35 часа

Всеки, който има градина, знае, че най-големият проблем, свързан с нея, са вредителите по растенията, а през есента те не са никак малко. Какво да правите, когато ги забележите и как да защитите растенията си от тях?

Още: Как да изберем най-добрата саламура за сирене

Още: Руска ли е руската салата – ето откъде идва

Белокрилка – може да я срещнете по зеленчуците и декоративните растения. Тя обича долните листа. Обикновено поразяват растението през нощта. Трябва да третирате цветята с препарат до седмица, за да се отървете от нея.

Листни въшки – обикновено нападат младите растения, изсмуквайки хранителните сокове от тях. Съответно растенията изсъхват, листата им започват да падат или се създава благоприятна среда за развитие на гъбични образувания. Ако хванете процеса в началото, може да се справите, потапяйки листата на растението в съд с вода през 2-3 дни по три пъти на ден. След това оставете растението под шарена сянка, за да изсъхне. Не правете това, ако цветето е засадено наскоро. Може да измиете листата и с гъба и сапунен разтвор.

Щитоносни въшки – най-трудните за премахване вредители. Може да ги намерите по листата, стръковете и клонките на растението. Могат да поразят и няколко цветя, разположени едно до друго. Ако не са се разпространили още, може да измиете растението с гъба и сапунен разтвор, но в противен случай ще ви са необходими препарати.

Още: Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/

Цикламен акар – както се досещате той се среща най-вече при цикламата, както и при мушкатото, теменужките, каланхоето, сенполията и т.н. Разпространява се при висока влажност. Заради него растението престава да расте, цветовете увяхват, листата окапват. Ако забележите подобно нещо, непременно премахнете засегнатите части от цветето и напръскайте с препарат против вредителя.

Паяжинообразуващ акар – това са малки паячета, които се разпространяват по долната част на листата. Може да ги забележите в края на лятото и началото на есента. Заради растенията спират да растат, листата изсъхват, а цветовете така и не цъфват. Има специални препарати за борба с тези вредители, които може да използвате.

Трипс – ако забележите черни точки по долната страна на листата и прозрачни участъци по горната, това е трипс. Ходят по декоративните цветя. Трудно е да се избавите от тях, ще трябва да водите продължителна борба с препарати. Ще трябва да се унищожат цветовете на растението.

За да предпазите растенията в градината или в дома си от вредителите през есента, трябва да ги проверявате редовно, да осигурявате проветряване, но не и течение и да поливате само при необходимост. Полагайки правилните грижи за своите цветя, ще се радвате на здрави и щастливи растения, до които вредителите няма да припарват.

Още: Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година

Още: Топ 12 на най-красивите места в Италия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес