Всеки, който има градина, знае, че най-големият проблем, свързан с нея, са вредителите по растенията, а през есента те не са никак малко. Какво да правите, когато ги забележите и как да защитите растенията си от тях?
Още: Колко населени места у нас са кръстени на Васил Левски
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Белокрилка – може да я срещнете по зеленчуците и декоративните растения. Тя обича долните листа. Обикновено поразяват растението през нощта. Трябва да третирате цветята с препарат до седмица, за да се отървете от нея.
Листни въшки – обикновено нападат младите растения, изсмуквайки хранителните сокове от тях. Съответно растенията изсъхват, листата им започват да падат или се създава благоприятна среда за развитие на гъбични образувания. Ако хванете процеса в началото, може да се справите, потапяйки листата на растението в съд с вода през 2-3 дни по три пъти на ден. След това оставете растението под шарена сянка, за да изсъхне. Не правете това, ако цветето е засадено наскоро. Може да измиете листата и с гъба и сапунен разтвор.
Щитоносни въшки – най-трудните за премахване вредители. Може да ги намерите по листата, стръковете и клонките на растението. Могат да поразят и няколко цветя, разположени едно до друго. Ако не са се разпространили още, може да измиете растението с гъба и сапунен разтвор, но в противен случай ще ви са необходими препарати.
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
Цикламен акар – както се досещате той се среща най-вече при цикламата, както и при мушкатото, теменужките, каланхоето, сенполията и т.н. Разпространява се при висока влажност. Заради него растението престава да расте, цветовете увяхват, листата окапват. Ако забележите подобно нещо, непременно премахнете засегнатите части от цветето и напръскайте с препарат против вредителя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Паяжинообразуващ акар – това са малки паячета, които се разпространяват по долната част на листата. Може да ги забележите в края на лятото и началото на есента. Заради растенията спират да растат, листата изсъхват, а цветовете така и не цъфват. Има специални препарати за борба с тези вредители, които може да използвате.
Трипс – ако забележите черни точки по долната страна на листата и прозрачни участъци по горната, това е трипс. Ходят по декоративните цветя. Трудно е да се избавите от тях, ще трябва да водите продължителна борба с препарати. Ще трябва да се унищожат цветовете на растението.
За да предпазите растенията в градината или в дома си от вредителите през есента, трябва да ги проверявате редовно, да осигурявате проветряване, но не и течение и да поливате само при необходимост. Полагайки правилните грижи за своите цветя, ще се радвате на здрави и щастливи растения, до които вредителите няма да припарват.
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство
Още: Какво е значението на цветовете според Фън Шуй